Osprzęt instalacyjny niskiego napięcia produkowany jest w Łodzi! „POKÓJ” Spółdzielnia Elektrotechniczna z siedzibą w Łodzi przy ul. Wareckiej 1 założona została w 1951r. Na początku swojego istnienia prowadziła działalność usługową dla ludności, np. naprawa obuwia. Następnym krokiem było rozpoczęcie projektu produkcyjnego polegającego na wtryskiwaniu plastikowych podzespołów urządzeń elektrycznych.

Pierwszymi krokami w roli producenta było produkowanie izolatorów urządzeń dźwigowych i odbieraków prądu. W latach 80. XX wieku Spółdzielnia rozpoczęła produkcję złączek jedno- i wielotorowych, którą kontynuuje do dnia dzisiejszego. Stworzony tu znak handlowy ZUG jest utożsamiany właśnie z połączeniami elektrycznymi przewodów.

Swoim klientom „POKÓJ” S. E. oferuje złączki jedno i wielotorowe, złączki piętrowe i ochronne, odgałęźniki instalacyjne, zaciski ochronne, osprzęt do złączek (trzymacze, wsporniki, oznaczniki, zwieracze, płytki skrajne, przegrody) oraz przyciski sterownicze, wyłączniki krańcowe, listwy montażowe, szyny wyrównujące potencjał a także opaski uziemiające. W dalszym ciągu produkowane są też odbieraki prądowe.

Złączki jednotorowe

ELEKTROTECHNIKA ŁÓDŹ - "POKÓJ" Warecka 1 (Osprzęt instalacyjny niskiego napięcia) - Złączki ZUG
Złączki ZUG

Największy udział w produkcji Spółdzielni mają złączki jednotorowe. Konstrukcje z lat 80. i 90. ubiegłego wieku (cały czas produkowane ZUG-G i ZG-G) są z powodzeniem zastępowane przez nową konstrukcję złączki ZUG. Poliamid w klasie palności V0, napięcie znamionowe izolacji 1kV, identyczny obrys zewnętrzny przy różnych grubościach, siedem wariantów kolorystycznych, cztery gniazda na oznaczniki, możliwość stosowania zwieraczy zespolonych to tylko niektóre z zalet nowej linii złączek, która z biegiem czasu powiększyła się o złączki ochronne ZUG-…PE i złączki piętrowe ZUG-21 również dostępne w wersji ochronnej. Oczywiście akcesoria do opisywanego typoszeregu (płytki skrajne, przegrody, zaślepki, izolacja zwieraczy zespolonych) również zostały wykonane z uniepalnionego poliamidu V0, a rodzina ZUGów jest sukcesywnie rozwijana przez własny dział konstrukcyjny Spółdzielni.

Odgałęźniki instalacyjne

ELEKTROTECHNIKA ŁÓDŹ - "POKÓJ" Warecka 1 (Osprzęt instalacyjny niskiego napięcia) - Odgałęźniki OBL

Istotną pozycją wśród produktów „POKÓJ” S.E. są odgałęźniki OBL. Produkowane w odmianach: jednosekcyjnej, jednosekcyjnej piętrowej (z podwójnym zaciskiem toru głównego) i wielosekcyjnej. Przyłączalność znamionowa w przedziałach: 25…95mm2 dla toru głównego i 10…35mm2 dla torów odgałęźnych pozwala na szeroki wachlarz zastosowań nie tylko w przemyśle. Można je mocować do listwy montażowej TS lub bezpośrednio do podłoża. Dodatkowym atutem jest tu możliwość podłączenia przewodów wykonanych z aluminium pod warunkiem zastosowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Listwy przyłączeniowe LPI

Kolejnym ważnym produktem Spółdzielni są listwy przyłączeniowe izolowane LPI. Wykonane w odmianach sześcio- i czternastotorowej pozwalają łączyć przewody o przekrojach od 1,5…16mm2  (dwa skrajne zaciski o maksymalnym przekroju 25mm2 w wersji 14-torowej). Istnieje możliwość wyboru kilku odmian kolorystycznych w tym żółto-zielonej specjalnie do podłączania przewodów ochronnych. Listwy te można montować bezpośrednio na listwie montażowej TS lub też na specjalnych wspornikach Ws, aby stworzyć tzw. blok LPI.

ELEKTROTECHNIKA ŁÓDŹ - "POKÓJ" Warecka 1 (Osprzęt instalacyjny niskiego napięcia) - Listwy przyłączeniowe LPI-6 oraz LPI-14
Listwy przyłączeniowe LPI-6 oraz LPI-14 to wysokiej jakości osprzęt instalacyjny niskiego napięcia polskiej produkcji

Złączki wielotorowe

Nie można zapomnieć o złączkach wielotorowych potocznie zwanych kostkami. Są to złączki dwunastotorowe w dwóch odmianach: PLZ, a także TLZ i przekrojach znamionowych odpowiednio: 1,5…6mm2 oraz 4…16mm2. Oprócz większego przekroju znamionowego TLZy wyposażono w specjalną podkładkę, która separuje żyłę i wkręt przez co zapobiega przecinaniu przewodów w trakcie dokręcania. Konstruktorzy pokusili się również o specjalne podstawki (pojedyncze i podwójne), aby można było wygodnie zamontować złączki wielotorowe na listwie montażowej TS.

ELEKTROTECHNIKA ŁÓDŹ - "POKÓJ" Warecka 1 (Osprzęt instalacyjny niskiego napięcia) - Listwy zaciskowe TLZ

Firma „POKÓJ” S. E. posiada w swojej ofercie szeroką gamę przycisków sterowniczych i lampek sygnalizacyjnych, różnorodną pod względem materiału z jakiego zostały wykonane, sposobu montażu oraz funkcjonalności.

Przyciski sterownicze N-527

ELEKTROTECHNIKA ŁÓDŹ - "POKÓJ" Warecka 1 (Osprzęt instalacyjny niskiego napięcia) - Przyciski N-527Seria N-527 wykonana jest z metalu pokrytego galwanicznie chromem z klawiszami wykonanymi z tworzywa. Przyciski te mają budowę członową i składają się z trzech podstawowych elementów: napędu, adaptera i łączników. Napędy mocowane są do pulpitu za pomocą adaptera wykonanego z metalu, blokowanego dwoma wkrętami, co umożliwia stabilne i pewne połączenie odporne na udary mechaniczne.  Do adaptera przykręcane są łączniki. W przypadku przycisków podświetlanych między adapter a łączniki należy przykręcić oprawę źródła światła (istnieje możliwość zastosowania żarówki, neonówki lub LEDa).

Przyciski sterownicze N-627

Nowa seria 627 wykonana została w całości z tworzywa. Również w tym przypadku przyciski mają budowę członową: napęd, adapter, łączniki, jednak sposób montażu jest nieco inny. Napędy blokowane są w otworze pulpitu lub kasety za pomocą nakrętki co umożliwia szybkie i pewne mocowanie.  Na tak przygotowany napęd zatrzaskiwany jest adapter. Właściwy montaż ułatwiają strzałki określające ich prawidłowe wzajemne położenie. Łączniki mocowane są do adaptera za pomocą zatrzasków. W przypadku przycisków podświetlanych należy dodatkowo zamocować pomiędzy łącznikami na pierwszym poziomie oprawę, w której znajduje się źródło światła w postaci LEDa w odpowiednim kolorze.

ELEKTROTECHNIKA ŁÓDŹ - "POKÓJ" Warecka 1 - Przyciski N-627

W przypadku obu serii napędy dostępne są w pięciu kolorach klawiszy oraz w ponad dwudziestu wykonaniach, które można podzielić w zależności od budowy i pełnionej funkcji na: kryte, wystające, podświetlane, załącz – wyłącz, podwójne, bezpieczeństwa, dłoniowe, pokrętne, z kluczem oraz joysticki – dwu- i czteropołożeniowe. Seria 627 poszerzona została dodatkowo o porty USB (2.0 i 3.0), gniazda RJ45 i buczki. Dodatkowymi aparatami wykorzystującymi w swojej budowie obie serie przycisków są kasety sterownicze N-526. Obudowy kaset wykonane są z tworzywa, aluminium lub ze stali nierdzewnej i mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz budynków, dając gwarancję szczelności IP65.

Kasety sterownicze DLAP

ELEKTROTECHNIKA ŁÓDŹ - "POKÓJ" Warecka 1 - Ręczne kasety sterownicze DLAPUzupełnieniem oferty przycisków są ręczne kasety sterownicze DLAP. Przeznaczone są do operowania suwnicami, obrabiarkami, podnośnikami, elektrowciągami i podobnymi maszynami wymagającymi ręcznego sterowania umożliwiającego przemieszczanie się operatora w obrębie maszyny. Ergonomiczny kształt i doskonałej jakości materiały zapewniają obsługę i bezawaryjną pracę w ciężkich warunkach.  Wszystkie materiały mające bezpośredni kontakt  z otoczeniem są odporne na działanie czynników atmosferycznych, olejów, zmian temperatur oraz są wstrząsoodporne. Gumowe uszczelki zapewniają optymalną ochronę przed pyłem i płynami. Przyciski posiadają ponadto samoczyszczące się styki ze stopu srebra.

Łączniki krańcowe

„POKÓJ” Spółdzielnia elektrotechniczna produkuje również łączniki krańcowe przeznaczone do pracy w układach sterowniczych, kontrolnych czy pomiarowych, których oferta jest bardzo bogata. Obudowy z tworzywa i metalu, możliwość stosowania dwu- i trójpolowych członów zestykowych, szeroki wybór głowic, zakres temperatur pracy -25…70oC, szczelność na poziomie IP65 lub wyższa to tylko niektóre z zalet oferowanych krańcówek. Głowice (dostępne również z opcją resetu) mogą być montowane w jednym z czterech położeń (co 90o), co zwiększa możliwości aplikacyjne, a konstrukcja członów zestykowych umożliwia skuteczne przełączanie zestyków działających niezależnie (migowo) lub zależnie.

ELEKTROTECHNIKA ŁÓDŹ - "POKÓJ" Warecka 1 (Osprzęt instalacyjny niskiego napięcia) - Łączniki krańcowe
Osprzęt instalacyjny niskiego napięcia produkowany jest w Łodzi

Ważnym elementem portfolio są także łączniki krańcowe awaryjnego stopu wyposażone w głowice z kluczem, z dźwignią lub wałkiem i linkowe. Kolejnym krokiem w celu poszerzenia oferty było wprowadzenie specjalnego łącznika AP1V…, w którym styki działają niezależnie, w zależności od wychylenia się dźwigni głowicy. Łączniki krańcowe firmy „POKÓJ” S.E. posiadają certyfikat na znak B i CE.

Odbieraki prądu

Istotnym asortymentem w szerokiej  gamie produktów „POKOJ” S.E. są w dalszym ciągu produkowane odbieraki prądu do suwnic, które służą do utrzymania ciągłego połączenia elektrycznego pomiędzy przewodem zasilającym (jezdnym), a aparaturą elektryczną urządzenia dźwigowego przeznaczoną do ruchu. W ofercie wyróżnić można dwa podstawowe typy: sprężynujące i boczne.

Odbieraki sprężynujące (pantografy) podzielone są na dwa rodzaje: małe (M) i duże (D) różniące się maksymalnym wychyleniem. Odbieraki te mogą być wyposażone w 3 typy ślizgów. Metalografitowe (M) stosowane do współpracy z przewodami jezdnymi miedzianymi. Cynkowe (Z) stosowane do współpracy z przewodami jezdnymi stalowymi. Mosiężne (S), które mogą współpracować z przewodami jezdnymi mosiężnymi. Dopuszczalne jest tu krótkotrwałe działanie z przewodami stalowymi. Maksymalne natężenie prądu znamionowego dla pojedynczego odbieraka sięga nawet 250A.

Odbieraki boczne również produkowane są w dwóch typach: boczne (B) i górne (G). Różnica polega na umiejscowieniu izolatora: z boku lub u góry odbieraka. Przeznaczone są do stosowania z miedzianymi, okrągłymi przewodami jezdnymi gdyż wyposażone są tylko w ślizgi metalografitowe.

ELEKTROTECHNIKA ŁÓDŹ - "POKÓJ" Warecka 1 - Odbieraki prądu

Opisane powyżej i wiele innych produktów jak np. szyny wyrównujące potencjał, opaski uziemiające, listwy montażowe TS 35, złączki specjalne czy z elektroniką są produktami, które plasują „POKÓJ” Spółdzielnię Elektrotechniczną na czele producentów osprzętu instalacyjnego niskiego napięcia polskiej produkcji. Firma posiada ponadto status zakładu pracy chronionej. Przyczynia się do aktywizacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Szczegóły techniczne oraz materiały do projektowania znajdują się na stronie internetowej www.pokoj.com.pl

 

„POKÓJ” S.E.
91-202 Łódź
ul. Warecka 1
tel. (42) 25 47 850, 870
e-mail: sprzedaz@pokoj.com.pl
www.pokoj.com.pl

„POKÓJ” Spółdzielnia Elektrotechniczna osprzęt instalacyjny niskiego napięcia polskiej produkcji!