Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

W Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym można oglądać wystawę arystokratycznej kultury halsztackiej z Domasławia  Jest malowana ceramika, metalowe naczynia z Italii i kosztowne miecze.

Wystawa mogła powstać dzięki budowie autostrady i prowadzonych przy tym pracach archeologicznych. Teren wykopalisk to ok. 7 ha.

-To były odkrycie przypadkowe, bo wcześniej w Domasławiu nic nie znaleziono. Gdy odkryliśmy to co prezentujemy na wystawie ukazał się inny świat. Nasze ziemie były na peryferiach cywilizacji. Okazało się jednak, że mieliśmy kontakt z bogatą cywilizacją śródziemnomorską i kulturą halsztacką – opisuje prof. Bogusław Gediga z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. – Arystokraci z Domasławia czuli się bogaci i podobni do tych z Italii. Mieli przedmioty luksusowe. Nie umieli pisać, ale sprowadzali to tych czynności osoby – dodaje.

Archeolodzy w Domasławiu odkopali ok. 300 grobów komorowych z komnatami. Znaleźli m.in. miecze (więcej niż dotychczas w Polsce), malowaną ceramikę z wpływami greckimi , ozdoby czy metalowe naczynia z Italii. Na wystawie można także obejrzeć skarb z Borowej.

Wcześniej wystawa gościła w Biskupinie, Lublinie, Chełmnie. Pojawi się także w Krakowie i Bydgoszczy. W Łodzi będzie do 31 maja czyli będzie można ją zobaczyć podczas Nocy Muzeów.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
PODZIEL SIĘ
Bartłomiej Krasnodębski
Specjalizuje się w sprawach miejskich i kulturze. Wielki miłośnik teatru i sztuki przez duże "S". W naszej redakcji od niemal samego początku.