Na zakończenie XXII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych wystąpią krakowski Teatr Stary oraz łódzki Teatr Powszechny.

W sobotę (23 kwietnia) goście z Krakowa zaprezentują „Wroga Ludu” Henrika Ibsena w reżyserii Jana Klaty. Spektakl opowiada o funkcjonowaniu małego szwajcarskiego miasteczka, którego problemy są aktualne także dzisiaj. Zagrożeniu, jakie czyha na mieszkańców miejscowości, trzeba zapobiec, ale ludzie tego nie potrafią, ponieważ są przywiązani do starych przyzwyczajeń i idei. Zmiany są nie dla społeczeństwa niepotrzebne.

Obsada „Wróg ludu”: Bogdan Brzyski, Radosław Krzyżowski, Juliusz Chrząstowski, Zbigniew Kosowski, Bolesław Brzozowski, Zbigniew Ruciński, Małgorzata Zawadzka, Monika Frajczyk, Michał Majnicz, Ania Komorek, Maciek Trybus

W niedzielę (24 kwietnia) odbędzie się prapremiera spektaklu „Tango Łódź” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Inspiracją dla napisania sztuki były dzieła Andrzeja Struga i Witolda Wandurskiego. Przedstawienie ma pokazać dzieje Łodzi od rewolucji z 1905 roku do czasów współczesnych.

– Pokazujemy walkę wyzyskiwaczy i wyzyskiwanych; walkę kapitalizmu z socjalizmem. Ta historia się powtarza. Mówimy o Łodzi, ale jest to pokazanie w soczewce całej Polski. W Łodzi pojawiało  się bardzo dużo strajków, choć nie były one tak krwawe – opisuje Radosław Paczocha, dramaturg. – Nie chciałem pokazywać tego, co wcześniej wystawiano. Szukałem nowych tematów. Lubię rzeczy nieoczywiste.  – dodaje.

Sam tytuł sztuki, zdaniem realizatorów, nawiązuje do powtarzania i wracania poszczególnych tematów w historii. W tworzeniu sztuki Radosław Paczocha opierał się na materiałach z Instytutu Pamięci Narodowej oraz beletrystyce.

Obsada Tango Łódź: Marta Jarczewska, Karolina Krawczyńska, Monika Kępka, Aleksandra Listwan, Beata Ziejka, Arkadiusz Wójcik, Mirosław Henke, Piotr Lauks, Grzegorz Otrębski, Maciej Miszczak, Mateusz Rzeźniczak