Czad Festiwal ujawnił pierwszych artystów, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji. Pierwsza odsłona line – up’u odzwierciedla znanego z poprzednich edycji rockowo-punko-metalowego pazura festiwalu. Mocnym przyłożeniem jest headliner, czyli fińska super grupa Nightwish. Zespół z bogatym dorobkiem płytowym posiada w Polsce silną grupę fanów, którzy ostatni raz mieli okazję zobaczyć ich na żywo w 2012 roku. Koncert na Czadzie będzie też pierwszym występem w Polsce z nową wokalistką Floor Jansen.

Nowy album Endless Forms Most Beutiful to zupełnie inny rozdział w twórczości zespołu, który wyznacza nowe standardy i rozpoczyna magiczną podróż do epickiego i zniewalającego wszechświata. Endless Forms Most Beautiful jest ósmym albumem Nighwish, ale pierwszym nagranym z holenderską piosenkarką Floor Jansen (ReVamp, była wokalistka After Forever), która na stałe gra w zespole od 2012 roku. Po ich występie na Wacken Open Air i wydanym z tego koncertu dvd „Showtime, Storytime” stało się jasne, że Jansen wokalnie wniosła piosenki na nowy, jeszcze mocniejszy poziom. „Nagrania bardziej łagodnych, głębszych i mniej operowych partii były dla Floor wielkim wyzwaniem, ponieważ nigdy przedtem nie śpiewała w ten sposób”, wspomina Tuomas Holopainen. Również na perkusji pojawiła się nowa twarz. Z powodów zdrowotnych, wieloletni perkusista Jukka Nevalainen musiał zrobić sobie przerwę i podczas trasy został zastąpiony przez Kai Hahto (Wintersun). Wreszcie, kwintet został rozszerzony przez wejście do zespołu multi-instrumentalisty Troya Donockleya. „Nowi członkowie byli bardzo zmotywowani i wnieśli ogromny wkład do aranżacji muzycznych”, podkreśla Tuomas.

Obecne wydawnictwo, inspirowane jest pracami Karola Darwina i innych sławnych naukowców jak Richard Dawkins czy Carl Sagan. Dawkins pojawia się zresztą jako narrator na początku piosenki „Shudder Before The Beautiful”. Endless Forms Most Beautiful zawiera jedenaście epickich, bardzo różnorodnych kompilacji, skomponowanych głównie przez Tuomasa. Pochodzenie życia, piękno natury i wielkość świata oraz tajemnicza podróż przez ewolucję – tego można doświadczyć słuchając nowego albumu.

Pozostałe zespoły, których będzie można posłuchać w sierpniu to Fiddler’s Green, czyli speedfolkowa petarda z Niemiec, która klasyczny irish folk uzupełnia elementami punka i gothic rocka. Punk rockowa legenda z Wysp – The Exploited – dowodzona przez Wattiego Buchana. Dreadnoughts, kanadyjski zespół celtic punk rockowy, który zgromadził w naszym kraju sporą bazę fanów. Zespół garściami czerpie ze słowiańskiej muzyki, sięgając do polek, kujawiaków i innych melodii ludowych, które miesza ze street punkiem. Neonfly, brytyjski zespół oscylujący na granicy rocka i metalu oraz Russkaja, bałkańsko-rosyjski pocisk, który zapowiada kozackie pożegnanie lata.

Zagraniczne zespoły uzupełni mocny skład polskich wykonawców reprezentowany przez rockowe Illusion, Lipali i Perfect, punkowy Farben Lehre, rock’n’rollową Sexbombę, a na dokładkę zespół taki sam jak żaden, czyli szczery do bólu Kabanos, który po raz drugi będzie mieć okazję, żeby zrobić publiczności „kiełbie we łbie”. Warto wspomnieć, że Farben Lehre oraz Sexbomba obchodzą w tym roku jubileusze z okazji 30-lecia istnienia. Tylko podczas Czad Festiwalu dołączą do nich specjalnie zaproszeni goście.

Tegoroczna edycja będzie czwartą i trzeba przyznać, że oczekiwania rosną. Festiwal nieustannie się rozwija, czego dowodem była zeszłoroczna strefa rozrywki oraz świetny line up z The Offspring na czele. Uruchomiona dodatkowo wyspa z zalewem była przyjemnym miejscem na złapanie drugiego oddechu. Kino plenerowe, leżaki, silent disco, pawilony, a także wesołe miasteczko oraz inne rozrywki typu bubble football były fajnym dopełnieniem festiwalowego klimatu.

Festiwal odbędzie się w dniach 25-28.08.2016 na terenie Arena Park w Straszęcinie k. Dębicy Wszystkie aktualne informacje można znaleźć na stronie wydarzenia https://czadfestiwal.pl/ oraz na FB. Bilety można kupić tutaj https://czadfestiwal.pl/bilety-2/