Wpływają korzystnie na jelita, układ rozrodczy, pomagają we wchłanianiu witamin i wzmacniają układ odpornościowy – tak w skrócie można byłoby opisać probiotyki, nazywane także „cudem natury”.

Czy bakterie powinny kojarzyć się wyłącznie z chorobami? Oczywiście, że nie! Istnieją bowiem także, tzw. dobre bakterie, czyli probiotyki, które dbają o prawidłową florę bakteryjną. Nazwa pochodzi z greckiego „pro bios”, czyli dla życia. Nic zatem dziwnego, że niektórzy określają je „cudem natury”.

Gdzie można znaleźć te dobroczynne probiotyki?

Naturalnie występują one w przewodzie pokarmowym, na skórze czy też w jamie ustnej. Bakterie probiotyczne można znaleźć także w żywności, ale gdzie ich szukać? Znajdują się one między innymi w mlecznych napojach fermentowanych, np. kefirze, jogurcie, maślance, serach i kwaśnym mleku. Źródłem probiotyków są także wyroby sojowe, m.in. tofu i mleko sojowe.

WHO: probiotyki wpływają korzystnie na organizm

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) określa probiotyki jako żywe organizmy, które podawane w odpowiedniej dawce, pozytywnie wpływają na zdrowie. Oddziaływają one korzystnie głównie na jelita i układ rozrodczy, ale nie tylko. Te żywe kultury bakterii i drożdży wspierają również we wchłanianiu witamin i wzmacniają układ immunologiczny (pomagają w walce z patogenami).

Probiotyki często zaleca się pacjentom zażywającym antybiotyki, które niszczą nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale także te probiotyczne (tzw. dobre bakterie), które znajdują się w układzie pokarmowym. W efekcie może dojść do biegunki czy też zakażeń grzybiczych. W związku z tym warto przyjmować probiotyki, które niwelują bądź zmniejszają zaburzenia mikroflory jelitowej. Przy czym w celu odbudowania flory bakteryjnej powinniśmy przyjmować probiotyki przez jakieś 2 miesiące.

Należy podkreślić, że nie wszystkie bakterie czy też drożdże mogą być probiotykami. Jednym z głównych składników tworzących probiotyki są bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus). Przy czym właściwości prozdrowotne wykazują również niektóre gatunki bakterii Escherichia i Bacillus oraz drożdże Saccharomyces cerevisiae ssp boulardii.

Nazwa probiotyków jest trójczłonowa, wchodzą w nią: nazwa rodzajowa (np. Lactobacillus) i gatunkowa (np. rhamnosus) oraz literowo-liczbowe oznaczenie szczepu (np. GG ATCC 53103). Niezwykle istotne są badania kliniczne, które potwierdzą skuteczność probiotyków.

Probiotyki, kto może je brać i w jakich dawkach?

Po szczepy dobrych bakterii mogą sięgać osoby biorące antybiotyki, a także te, które mają różnego rodzaju dolegliwości, o których pisaliśmy wyżej. Do powyższej listy warto również dodać probiotyki dla osób: nietolerujących laktozy; podróżujących, które są narażone na wymioty; borykające się z infekcjami intymnymi. To także szansa na pożegnanie się z takimi problemami, jak: gazy, wzdęcia i bóle brzucha.

Po dobre bakterie można sięgać w każdym wieku. Rekomendowane są one także niemowlętom, które borykają się z kolkami, zaparciami i wzdęciami. Za przykład dobrych bakterii mogą posłużyć produkty: Active Flora Baby+ i Active Flora DUO. Ten pierwszy można podawać od pierwszych dni życia, w tym także wcześniakom. Zaś ten drugi od 2. miesiąca życia. To suplementy diety zwiększające ilość pożytecznych bakterii w przewodzie pokarmowym.

Obydwa probiotyki zawierają żywe kultury bakterii Lactobacillus rhamnosus GG ATCC 53103 (Lactobacillus rhamnosus GG jest Gram-dodatnią pałeczką należącą do rodzaju Lactobacillus, wchodzącą w skład mikroflory jelitowej człowieka), których skuteczność i bezpieczeństwo udowodniono w badaniach klinicznych. Produkty te nie zawierają substancji alergizujących, takich jak, np. białka mleka krowiego, laktozy, czy sacharozy. Można je również stosować podczas antybiotykoterapii.

Warto nadmienić, że Active Flora Baby+ w swoim składzie ma oliwę z oliwek – zawiera profil tłuszczowy, podobny do tych w mleku matki. Poza tym oliwa jest wykorzystywana w diecie oligoantygenowej (dedykowana alergikom), w ramach której spożywa się wyłącznie bezpieczne pokarmy bogate w tę oliwę. Zaś Active Flora DUO zawiera również drożdże Saccharomys boulardii wykorzystywane  w ostrych i przewlekłych chorobach przewodu pokarmowego. A unikalne połączenie Lactobacillus rhamnosus GG i S. boulardii z Inuliną pomaga w naprawianiu uszkodzonej mikroflory jelitowe, blokowaniu infekcji i toksyn.

Źródła:
https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/zdrowe-odzywianie/probiotyk-wlasciwosci-lecznicze-rodzaje-i-zrodla-aa-1uRL-UjXi-beqk.html
https://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z,probiotyki—czym-sa–kiedy-nalezy-stosowac-probiotyki-,artykul,1580690.html
https://www.medonet.pl/zdrowie,prebiotyki–probiotyki—komu-sa-potrzebne-i-czy-nalezy-je-przyjmowac–w-czym-sie-znajduja-,artykul,1732160.html