Plaża, morze, relaks  – to recepta na udane wakacje. Niestety wymarzony urlop może zepsuć biegunka podróżnych, która dotyka głównie Europejczyków decydujących się odwiedzić kraje z odmienną florą bakteryjną.  

Blisko 40 proc. Polaków powyżej 18. roku życia zdecydowało się w tym roku na wakacje za granicą. Na liście najczęściej wybieranych kierunków pojawiły się: Turcja, Grecja i Egipt. Zaraz za tą trójką plasują się: Hiszpania, Tunezja, Cypr, Bułgaria, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chorwacja i Włochy. Takie dane wyłaniają się z tegorocznej analizy przeprowadzonej przez Wakacje.pl.

Gdzie i u kogo występuje największe ryzyko zakażenia biegunką?

Wśród wymienionych miejsc znalazły się także te charakteryzujące się podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób jelitowo-żołądkowych.

Szczególnie na biegunkę podróżnych narażone są osoby decydujące się spędzić urlop w Indiach i okolicznych państwach, krajach Afryki, Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryki Łacińskiej, czyli gdzie panują złe warunki sanitarne. Średnio w ciągu miesiąca pobytu w miejscach rozwijających się biegunka dotyka aż 20-50 proc. turystów. Najczęściej chorują na nią: dzieci poniżej 2. roku życia, kobiety w ciąży ze względu na obniżoną odporność, osoby pomiędzy 20 a 30 rokiem życia, a także starsze, które są częściej obarczone chorobami przewlekłymi.

Co wywołuje biegunkę?

Na liście patogenów wywołujących biegunkę znajdują się m.in.: bakterie (Escherichia coli, Salmonella); rotawirusy; wirusy Norwalk, adeno-, astro-, calcivirusy; Campylobacter i Clostridum. Za problemy jelitowo-żołądkowe odpowiadają głównie bakterie Escherichia coli (pałeczka okrężnicy). Do zakażenia bakteriami coli dochodzi poprzez kontakt z zanieczyszczoną wodą lub żywnością, a także z zainfekowanymi ludźmi bądź zwierzętami. Symptomami sygnalizującymi, że nasz organizm zaatakowały bakterie coli mogą być: biegunka, bóle brzucha i głowy, wymioty, osłabienie organizmu, podwyższona temperatura oraz krwawe stolce.

Warto również ostrzec rodziców przed rotawirusami, które dotykają głównie dzieci do 5. roku życia. W ostatnim czasie coraz więcej z nich trafia do szpitali z symptomami rotawirusów, które są odpowiedzialne za ostrą biegunkę, wysoką gorączkę, bóle brzucha i wymioty. W przypadku infekcji rotawirusami warto obserwować dziecko, gdyż bagatelizacja objawów może doprowadzić do hospitalizacji.   

Profilaktyka podczas podróży

Czy zatem można jakoś ustrzec się przed biegunką podróżnych? Niestety nawet najlepszy 5-gwiazdkowy hotel nie da nam 100-procentowej gwarancji. Jednak wdrożenie pewnych zachowań pozwoli zmniejszyć ryzyko zachorowania. W uniknięciu zakażenia może pomóc przestrzeganie zasad higieny, np.: dokładne mycie rąk, picie wody butelkowanej lub przegotowanej (unikamy wody nieznanego pochodzenia czy też napojów z kostkami lodu), spożywanie żywności przegotowanej, dokładne mycie owoców i warzyw (najlepiej  spożywać bez skórki).

Kiedy profilaktyka zawiedzie…

Niestety nawet dostosowanie się do wszelkich wymagań profilaktycznych może nie uchronić przed biegunką. Zatem powinniśmy do apteczki zapakować produkty przeciwbiegunkowe i zapobiegające odwodnieniu się organizmu. Odwodnieniu, które może być szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, dzieci, osób przewlekle chorych oraz starszych. Niedobór cennych pierwiastków, takich jak sód czy potas może doprowadzić m.in. do: bólu głowy, niewydolności nerek, zaburzeń pracy serca czy też świadomości oraz śpiączki.

W takiej sytuacji należy szybko złagodzić symptomy chorobowe poprzez zastosowanie produktów uzupełniających niedobór płynów w organizmie i wpływających pozytywnie na mikroflorę jelitową.

Za przykład może posłużyć suplement diety Active Flora DUO, który gwarantuje utrzymanie i przywrócenie odpowiedniej ilości mikroflory jelitowej w przewodzie pokarmowym. A także wspiera w terapii przeciwbiegunkowej –  blokuje infekcje jelitowe oraz toksyny. Osiągnięcie korzyści terapeutycznych jest możliwe dzięki połączeniu aktywnych, żywych mikroorganizmów z Inuliną. Produkt ten zawiera w swoim składzie dwa najlepiej przebadane szczepy probiotyków (Lactobacillus rhamnosus GG, S. boulardii) rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia oraz Inulinę, która stymuluje wzrost i aktywność metaboliczną tych szczepów.

I co istotne, szczególnie dla osób zmagającymi się z niektórymi alergiami. Active Flora DUO jest bez: białka mleka krowiego, laktozy, sacharozy i glutenu. Można go już podawać od 2. miesiąca życia. Dodatkowym atutem jest fakt, że produktu nie trzeba przechowywać w lodówce, dzięki czemu sprawdzi się podczas podróży.

 Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/zdrowiewpodrozy/problemy/65382,biegunka-podroznych
https://medycynatropikalna.pl/choroba/biegunka-podroznych
https://media.wakacje.pl/185809-polacy-planuja-letnie-urlopy-wakacjepl-zdradzaja-dokad-i-za-ile-w-tym-roku-wyjada
https://parenting.pl/rotawirus-i-grypa-wsrod-dzieci-coraz-wiecej-hospitalizacji
https://radioklinika.pl/biegunka-etiologia/