Darmowe leki dla kobiet w ciąży? Lista darmowych leków dla kobiet w ciąży jest już dostępna w jednym miejscu. Wystarczy zainstalować aplikację “Leki Ciąża Plus”. Projekt powstał z myślą o przyszłych mamach, lekarzach i farmaceutach.

W obecnych czasach nikt nie wyobraża sobie dnia bez telefonu, który nie tylko służy do rozmów czy też wysyłania wiadomości. Polacy coraz chętniej korzystają z aplikacji mobilnych, które wspierają ich w codziennym życiu, np. ułatwiają robienie zakupów, pomagają w kontrolowaniu stanu zdrowia.

Producenci aplikacji medycznych nie zapomnieli również o kobietach w ciąży, dla których czas oczekiwania na poród bywa trudny.

Aplikacja dbająca o kobiety spodziewające się dziecka

Wesprzeć przyszłe mamy postanowiła firma LekSeek, która wystartowała z darmową aplikacją “Leki Ciąża Plus” dostępną na smartfony z systemami iOS i Android. – Aplikacja powstała z myślą o kobietach spodziewających się dziecka, ale może z niej korzystać także personel medyczny oraz farmaceuci – mówi Magdalena Waśniowska, Mobile Team Manager w LekSeek Polska. I dodaje: Ma ona dostarczać wiarygodnych informacji na temat leków, które czasami muszą zażywać przyszłe mamy.

Nowe rozwiązanie firmy LekSeek ma za zadanie dbać o zdrowie kobiet w ciąży. W jaki sposób? – Aplikacja zawiera rzetelne informacje na temat leków, takie jak: skład, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania, interakcje czy działania niepożądane. Użytkownik na podstawie nazwy handlowej lub kodu ICD-10 może wyszukać dany preparat – mówi Magdalena Waśniowska.

Darmowe leki dla kobiet w ciąży

Aplikacja “Leki Ciąża Plus” zawiera wszystkie produkty lecznicze, suplementy diety i dermokosmetyki dopuszczone do obrotu w Polsce, w tym te bezpłatne dla kobiet w ciąży (leki oznaczone symbolem “C”), które są finansowane w ramach programu Ministra Zdrowia “Ciąża Plus”. Dostęp do darmowej farmakoterapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Na liście są preparaty najczęściej stosowane przez ciężarne, niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia przyszłej mamy i odpowiedniego rozwoju dziecka. Na liście znalazło się 114 produktów, wśród nich są wszystkie refundowane insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Receptę na darmowe leki może wystawić ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę, na lek z katalogu dedykowanego ciężarnym, wystawi inny lekarz. Dokument będzie aktualny przez cały okres ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu wskazanej w zaświadczeniu.  – Leki w całości refundowane kobietom w ciąży są wyróżnione w aplikacji opisem “Ciąża Plus” – wyjaśnia Magdalena Waśniowska, Mobile Team Manager w LekSeek Polska.

Baza “Leki Ciąża Plus” jest uaktualniana automatycznie na podstawie bieżącego obwieszczenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie wykazu leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Już dziś resort zdrowia zapewnia, że lista “Ciąża Plus” będzie stale weryfikowana i rozbudowywana. W tym roku Ministerstwo Zdrowia przewidziało 11 mln zł na wsparcie kobiet w ciąży. W 2021 r. na ten cel planuje przeznaczyć 24 mln zł, następnie kwota będzie zwiększana co roku o 10 proc.