W listopadzie 2017 roku Teatr Wielki w Łodzi włącza się w szeroko upowszechniany i nadzwyczaj ceniony zwyczaj spotkań artystów i publiczności, na których wspólnie śpiewane są polskie pieśni patriotyczne.

Spotkanie to ma związek z obchodami Dnia Niepodległości, święta obchodzonego w naszym Teatrze czterema przedstawieniami jubileuszowej inscenizacji „Halki” Stanisława Moniuszki (11, 12, 14 i 28 listopada), a zainicjowanego „Strasznym Dworem” tegoż kompozytora (5 listopada).  Na ten moniuszkowski muzyczny maraton serdecznie Państwa zapraszamy.

Zanim jednak rozpoczniemy nasz „Miesiąc z Moniuszką” nasza nowa inicjatywa to spotkanie z Państwem na koncercie „Niepodległa na Kameralnej”. Mamy nadzieję, że jeszcze bardziej rozbudzi i artystycznie zaktywizuje naszą drogą Publiczność!

Koncertem tym pragniemy Państwa zainspirować do zaprezentowania swojej muzykalności, wrażliwości, emocjonalności i zamiłowania do śpiewu. Cech, które jakże wspaniale charakteryzują nas – Polaków i nasze umiłowanie Ojczyzny.

Wśród wspólnie śpiewanych pieśni znajdą się m.in.: „Maki” S. Niewiadomskiego, Rozkwitały pąki białych róż”, „Płynie Wisła, płynie”, „O mój rozmarynie”, „Ułani, ułani”, „Rota”. Artyści wykonają również arie: aria Janka z opery „Janek” Żeleńskiego, Dumka Jadwigi z opery „Straszny Dwór” St. Moniuszki.

Do wspólnego śpiewania zaproszą Państwa artyści Teatru Wielkiego w Łodzi: Agnieszka Makówka – mezzosopran oraz Krzysztof Marciniak – tenor. Akompaniować im będzie Marcin Werner, który wykona również utwory Fryderyka Chopina i innych kompozytorów polskich. Koncert poprowadzi Agnieszka Białek.

Zapraszamy zatem Państwa na wspólne narodowe święto. Koncert odbędzie się 8 listopada 2017 o godz. 18.30 na sali kameralnej Teatru Wielkiego w Łodzi. Bilety w cenie 10 zł.

Wspólnym śpiewaniem chcemy ugruntować poczucie więzi, wspólnoty, prawdziwych głębokich relacji i uczuć. Polskie pieśni patriotyczne, przekazywane z pokolenia na pokolenie, skomponowano właśnie po to, by wykonywać je razem. I na tę wspólną chwilę patriotycznych wzruszeń i rozrzewnień z udziałem Państwa już bardzo się cieszymy i serdecznie zapraszamy.

Zdjęcie: Tomasz Przybył