Poznaliśmy wyniki głosowania na jednego z finalistów konkursu kompozytorskiego opery „Człowiek z Manufaktury”. Drugiego kompozytora wybierze jury, a decyzja zostanie przedstawiona 2 lutego (czwartek) przed spektaklem „Eugeniusz Oniegin”.

Przypominamy, że do konkursu zgłosiło się 40 kompozytorów z Polski i zagranicy. W I etapie na podstawie nadesłanych partytur Jury wybrało utwory 4 kompozytorów: Katarzyny Brochockiej, Kamila Cieślika, Rafała Janiaka i Aleksandra Nowaka. 5 stycznia w Teatrze Wielkim w Łodzi odbył się koncert, podczas którego soliści, chór i orkiestra TWŁ pod dyrekcją Wojciecha Rodka, ze specjalnym udziałem Małgorzaty Walewskiej, zaprezentowali 4 fragmenty konkursowych kompozycji.

Szczegółowe wyniki: Katarzyna Brochocka: 42 849 głosów, Rafał Janiak: 8 209 głosów, Kamil Cieślik: 1 233 głosów i Aleksander Nowak: 731 głosów. Do III etapu może przejść 2 kompozytorów, z których jeden będzie wskazany przez Jury, a drugi przez Publiczność.

Ostateczne rozstrzygnięcie poznamy 24 września 2017 roku, gdy jury wybierze kompozytora, który w całości skomponuje operę „Człowiek z Manufaktury”. Finał konkursu odbędzie się w Teatrze Wielkim na inaugurację nowego sezonu. W koncercie wezmą udział m.in. Małgorzata Walewska i Wojciech Pszoniak.

W jury zasiadają:wybitny kompozytor prof. Krzysztof Penderecki (twórca oper wystawianych na kilku kontynentach), śpiewaczka operowa prof. Urszula Kryger (dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi), menedżer kultury Elżbieta Penderecka (prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, dyrektor Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena), kompozytorka Joanna Wnuk-Nazarowa (dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach), dyrygent dr Wojciech Rodek (dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi) oraz dyrygent i chórmistrz dr hab. Maciej Tworek (adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie). Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest scenarzysta i reżyser telewizyjny Krzysztof Korwin-Piotrowski.