W pierwszy lipcowy czwartek ( 7 lipca ) koncertem big bandu Ed Partyka Jazz Orchestra rozpoczęła się w Wytwórni dziewiąta edycja Letniej Akademii Jazzu.

Wydarzenie to trwające przez dwa wakacyjne miesiące to nie tylko koncerty, ale także wystawy inspirowane muzyką jazzową. W tym roku jest to wystawa plakatów Agnieszki Sobczyńskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Tuż po dziewiętnastej na scenie pojawił się prowadzący Roch Siciński zapowiadając artystów otwierających tegoroczną edycję. Gwiazdą pierwszego wieczoru był Edward Partyka pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, światowej sławy kompozytor, aranżer, dyrygent i puzonista. Na ten wieczór przygotował utwory inspirowane twórczością Jerzego Partyki, kompozytora i wieloletniego członka Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Na scenie pojawiła się orkiestra jazzowa, składająca się z artystów, pochodzących z różnych krajów: Niemiec, Czech, Austrii, Holandii, Szwecji. Muzycy wykonali dwa sety utworów nagradzanych brawami przez licznie zgromadzoną publiczność.

Za tydzień koncert legendarnego Pharoah Sandersa – saksofonisty tenorowego i wybitnego lidera, którego Ornette Coleman nazwał najlepszym saksofonistą tenorowym na świecie.

TEKST I ZDJĘCIA: Piotr Fagasiewicz