W sobotni wieczór(20maja) na rynku Manufaktury został uroczyście otwarty Festiwal Czterech Kultur 2016. Tytuł tegorocznej edycji Festiwalu to OBCY NADCHODZĄ. Festiwal będzie trwać od 20.05 do 05.06.2016 roku.

Na inauguracje festiwalu wystąpił francuski zespół muzyki ulicznej  Karmesz a L’est . Zespół gra muzykę inspirowaną folklorem żydowskim i bałkańskim, a i uliczne koncerty gromadzą tłumy widzów. Grają porywająco i głośno, tworząc niepowtarzalny show i wplątując również publiczność. Jest to grupa ośmiu muzyków charakteryzującej się ogromną energią i skłonnością do zabawy. Jest to świat oderwany od rzeczywistości i zachwyca tak samo fanów metalu jak i amatorów różne różnej muzyki.

Na zaproszenie Festiwalu Łódź 4 Kultur, na rynku Manufaktury ( o godzinie 21,00) wystąpił hiszpański teatr Carros De Foc, który słynie z efektownych spektakli z użyciem olbrzymich, kilkumetrowych marionetek. Carros de Foc to organizacja założona przez Miguela Ángela Martína Borderę, syna uznanego twórcy gigantycznych figur „fallero” z Alicante w Hiszpanii. W swoich produkcjach przy użyciu gigantycznych marionetek  Carros de Foc stara się zaangażować widza w fantastyczny świat magii starając się przy tym przekształcić każdą możliwość część przestrzeni w wydarzenie wykorzystując zadziwiające efekty świetlne, obraz i dźwięk. Gigantyczne marionetki odgrywają tu znaczącą rolę i łączą różne formy artystycznego przekazu. Cały spektakl opowiadał o powstaniu zakładów Samuela Poznańskiego i przekształcenie tej historycznej fabryki w Manufakturę . Całe widowisko było niezwykłym wydarzeniem dla zgromadzonych mieszkańców Łodzi na rynku Mamufaktury.

Zdjęcia: Marek Maciejewski i Marcin Jurkiewicz