Znamy kolejne szczegóły programu PGiNG Transatlantyk Festival. Będzie kilka sekcji filmowych, wykłady oraz Łóżkoteka. Impreza potrwa od 22 do 30 czerwca 2016 roku.

Sekcje filmowe podczas PGiNG Transatlantyk Festival to m.in. Panorama (premierowe tytuły z najważniejszych festiwali), Niezależni (filmy z festiwalu kina niezależnego w Sundance), Docs (filmy i dyskusje problemach społecznych), Art (filmy o malarstwie, teatrze i muzyce), Konfrontacje (filmy przedstawiające konflikty na świecie), EKO (filmy o ekologii), Inna Ameryka (autorskie spojrzenie na Amerykę – paradoksy i zderzenia) oraz Oskary 2016 (filmy fabularne i dokumentalne nominowane do Oskarów). Podczas PGiNG Transatlantyk Festival widzowie obejrzą ok. 200 filmów.

Na festiwalu pojawi się także Łóżkoteka. W ramach niej będą czytelnie filmowe (możliwość wypożyczenia książek dotyczących sztuki operatorskiej i reżyserskiej) czy wydarzenia kulinarne. Łóżkoteka rozmieści ok. 50 łóżek, z których widzowie będą mogli oglądać filmy. Publiczność zobaczy 33 filmy (dwa dziennie i trzy filmowe maratony).

PGiNG Transatlantyk Festival rozdysponowuje także dofinansowania dla mniejszych inicjatyw kulturalnych. Otrzymali je np. Stowarzyszenie „Społecznie zaangażowani” (stworzenie musicalu z dziećmi ze Starego Polesia; premiera wydarzenia odbyła się w Wytwórni), spektakl Vidomi teatru Chorea i „Stare Kino” na zaprezentowanie polskich filmów z projektorów z lat 70-tych. Kolejne mikrogranty pojawią się po festiwalu w lipcu 2016 roku. Ostatni nabór na dofinansowania to październik 2016 roku.

Impreza oczekuje także od 1 kwietnia na wolontariuszy. Festiwal chce współpracować z osobami młodymi, ale także seniorami.