W czwartkowy wieczór (18 lutego) w klubie New York odbył się koncert akustyczny zespołu Proletaryat, jako gość specjalny wystąpił Stefan Machel były basista grupy TSA.

Proletaryat istnieje już na naszym rynku muzycznym prawie 30 lat, espół powstał w Pabianicach w 1987 roku. Utworzony został przez wokalistę Tomasza „Oleya” Olejnika, basistę Dariusza „Kacpra” Kacprzaka i gitarzystę  Jarosława „Siemiona” Siemienowicza. Pierwszym perkusistą formacji został Robert Szymański. Obecny skład formacji Proletaryat to: Oley – wocal, Kacper – bas, Wiciu – gitara, Mały – bębny.

Muzycy Proletaryat zaczynali od prostego punk rocka lat 70 ilustrowanego tekstami opisującymi problemy, z jakimi na co dzień borykają się szarzy, zwyczajni ludzie. Grupa szybko zdobyła zaufanie punkowej publiczności. Później zaczęło się ostrzejsze granie hard rock, heavy metal, a obecnie Proletaryat to czołówka polskiej sceny rockowej.

W swej długoletniej działalności muzycy wydali 11 pełnych albumów studyjnych i 2 koncertowe, a krążek ,,IV’’ wydany w 1994 roku zyskał miano złotej płyty. Obecnie na koncertach  zespół promuje swóją najnowszą płytę ,,Oko za oko’’ wydaną w ubiegłym roku.

W projekcie akustycznym jako gość specjalny z Proletaryatem wystąpił Stefan Machel. To muzyk, gitarzysta i basista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny i współzałożyciel w 1980 roku pierwszego polskiego zespołu heavy-metalowego TSA. Do 2004 roku współautor znaczącej części repertuaru TSA.

Koncert akustyczny Proletaryatu wypadł znakomicie. Przez dodanie drugiej gitary akustycznej na której grał Stefan Machel muzyka dostała dużej mocy i  dynamiki a mocny wyrazisty głos Oleya  brzmiał z  gitarami doskonale. Koncert zgromadził dużo fanów zespołu a klub New York dosłownie pękał w szwach. Zespół zagrał niemal wszystkie znane utwory od nowych po starsze, a występ po głośnej owacji publiczności zakończył się bisem.