W Łodzi powstał, pierwszy w Polsce, telefoniczny przewodnik dla Ukraińców, w języku polskim i ukraińskim, stworzony na bazie aplikacji Tropiciel.
Specjalnie dla osób z Ukrainy, które przyjeżdżają do Łodzi, ekipa Tropiciela postanowiła przygotować trasę, która ułatwi im pierwsze dni w naszym mieście.
– Umieściliśmy w niej najważniejsze informacje dotyczące między innymi edukacji, pomocy medycznej, organizacji pozarządowych czy pomocy psychologicznej – mówi Michał Rzepnikowski, szef firmy eDialog, od ponad trzech lat rozwijającej Tropiciela.
 
Są to materiały między innymi opracowane przez miejski portal lodz.pl. Zebrane tak by ułatwić korzystanie z nich przez Polaków i Ukraińców, wystarczy, za darmo zainstalować aplikację Tropiciel i/lub skorzystać z QR kodu. Nasze miasto i instytucjonalnie i poprzez niebywałą aktywność łodzian pomaga uchodźcom i postanowiliśmy to wszystko wesprzeć takim narzędziem.
 
Ekipą Tropiciela nie możemy przejść obojętnie wobec tego co dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów w Ukrainie, która jest nam niezwykle bliska. Jeszcze niedawno tworzyliśmy tłumaczenia naszych tras spacerowych i edukacyjnych na język ukraiński. Dlatego postanowiliśmy stworzyć w naszej aplikacji przewodnik, który ma ułatwić pierwsze chwile w Łodzi, mieście z którego się wywodzimy. Obsługa jest bardzo prosta. Należy zainstalować Tropiciela, który za darmo dostępny jest dla wszystkich typów smartfonów. Wystarczy zeskanować kod QR z poniższej grafiki lub wejść na: https://play.geotropiciel.pl/trasa/xBuJ
W przypadku braku zainstalowanej aplikacji automatycznie przeniesie wpierw do pobrania i zainstalowania Tropiciela.

Przewodnik zawiera:
• Informacje o legalizacji pobytu w Polsce
• Informacje o pomocy psychologicznej
• Informacje o pomocy lekarskiej
• Informacje edukacji w Polsce, lista szkół w Łodzi prowadzących zajęcia przygotowawcze
• Listę numerów alarmowych
• Informacje o operatorach telefonów i w jaki sposób zdobyć kartę sim
• Listę organizacji oferujących swoją pomoc (np. Centrum Dialogu)
• do wszystkiego dodane są numery telefonów i adresy i wskazówki dojazdów, jeśli jest taka potrzeba
Ważnym elementem wsparcia działań firm, organizacji czy NGOsów zbierających dary i oferujących pomoc dla naszych sąsiadów jest możliwość umieszczenia w przewodniku własnych opisów działań.
– Jeśli jesteś pracownikiem czy wolontariuszem organizacji niosącej pomoc uchodźcom z Ukrainy, jest możliwość uwzględnienia Waszej pracy w naszym przewodniku. Wystarczy, że wypełnicie nasz formularz: https://forms.gle/by5x2FyDuLa45in17 – dodaje Rzepnikowski.

Przewodnik aktualnie posiada wersję ukraińską i polską.

Lista miejsc gdzie dostępne są ulotki: https://bit.ly/3t6rqJq

Źródło: Materiały Prasowe