Od 3 maja ruszają XXIV Łódzkie Spotkania Baletowe. Wystąpią m.in. zespoły z Wielkiej Brytanii, USA oraz Chin. Premierę „Spartakusa” Arama Chaczaturiana zaprezentuje łódzki Teatr Wielki.

Wydarzenie rozpocznie się 3 maja (środa) o godz. 19:00 występem English National Ballet. Będzie to wieczór baletowy w trzech częściach: In the Middle, Somewhat Elevated (współczesny balet), Adagio Hammerklavier do muzyki Ludwiga van Beethovena oraz fragment „Śpiącej Królewny” Piotra Czajkowskiego.

Ten sam zespół zaprezentuje 5 (godz. 19:00) i 6 maja (12:00 i 19:00 godz.) „Korsarza” w inscenizacji Anna-Marie Holmes wg Mariusa Petipy i Konstantego Siergiejewa. Korsarz to historia nieustraszonego pirata Konrada przemierzającego morza, aby uratować piękną Medorę. Inscenizacja Anny-Marie Holmes, efektowne dekoracje hollywoodzkiego scenografa Boba Ringwooda oraz wartkie i romantyczne libretto sprawiają, że Korsarz to wyjątkowa i niezapomniana przygoda.

Od 11 do 13 maja (godz.19:00) swoją choreografię w spektaklu „Until the Lions” pokaże Akram Khan.  Until the Lions to choreograficzna opowieść o Ambie/Shikhandim zaczerpnięta z Mahabharaty, klasycznego sanskryckiego eposu południowoazjatyckiego – ulubionej lektury Akrama Khana.

20 (godz.19:00) i 21 maja (godz.18:00)  widzowie obejrzą kubańska choreografię Carlosa Acosty do m.in. „Cruce Sobre El Niágara” (Przejście nad Niagarą) czy „Carmen”.

27 (godz.19:00) i 28 maja (godz. 18:00) do Teatru Wielkiego zawita zespół z USA łączący taniec klasyczny z hiphopem. Będzie to RUBBERBANDance Group. Modyfikując własne choreografie i zderzając miejski pop z klasyczną kompozycją, Victor Quijada kontynuuje swoje eksperymenty, kwestionuje pojęcie teatralności oraz sposób odbioru spektaklu i przede wszystkim dba o to, by tancerze prezentujący się w wymagających fizycznie układach w pełni realizowali założenia.

W czerwcowej części XXIV Łódzkich Spotkań Baletowych wystąpi:chiński BeijingDance/LDTX oraz gospodarze z premierą „Spartakusa” Arama Chaczaturiana.

Szczegóły imprezy na stronie: www.www.operalodz.com.