Teatr Wielki przedstawił plany na najbliższy sezon teatralny. Będą m.in.: Łódzkie Spotkania Baletowe, „Eugeniusz Oniegin” czy „Lamaila”.

Pierwsza premiera to w październiku „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego w reżyserii Pawła Szkotaka. – To wielka miłość na tle wielkiej historii zaprezentowana z punktu widzenia starego Oniegina. W pierwszych dwóch aktach pokażemy Rosję sprzed rewolucji 1917 roku. Trzeci akt to rzeczywistość porewolucyjna – mówi Szkotak. – Realizacja będzie kostiumowa, w której muzyka odniesie się do emocji – dodaje.

W grudniu jest szykowana prapremiera „Złotego Runa” czyli opery skomponowanej przez Aleksandra Tansmana. To wydarzenie pojawi się w Wielkim dzięki współpracy z Tansman Festival. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana. Dzięki inicjatywie stowarzyszenia odnaleziono partyturę „Złotego Runa”. Cała opera zostanie zarejestrowana przez Polskie Radio.

W teatrze będzie widowisko taneczne „Lamaila” w reżyserii Macieja Pawłowskiego. Pojawi się naukowe spojrzenie z elementami nawiązującymi do kosmosu.

Na styczniowy jubileusz teatru Wielki przygotuje Halkę Stanisława Moniuszki. Jest to przedstawienie wybrane przez artystów – seniorów. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa jubileuszowa.

Studenci Akademii Muzycznej oraz Akademii Sztuk Pięknych zaprezentują  barokową operę ,  „Semel” J.F.Haendla. Dodajmy, że kompozycja ma posiadać wyjątkową oprawę plastyczną.

Podczas Łódzkich Spotkań Baletowych zostanie wystawiony „Spartakus” Arama Chaczaturiana (premiera). – Balet Chaczaturiana niesie uniwersalne przesłanie oraz prezentuje armeński folklor. To wielkie wyzwanie dla baletu i orkiestry – mówi Wojciech Rodek, dyrektor artystyczny teatru.  Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa śląskiej artystki Ewy Kutylak. Zostanie ona poświęcona sztuce baletu i tancerzom. Program ŁSB poznamy za kilka tygodni.

Oprócz premier Teatr Wielki zaprasza na wykłady profesorów z całego kraju. Dla dzieci zaś są przygotowywane zajęcia edukacyjne pod nazwą Bajkopera.