Jutro (15 lipca) rozpoczną się Diecezjalne Światowe Dni Młodzieży. Do Łodzi zjedzie kilka tysięcy pielgrzymów.

Pielgrzymi przyjadą m.in. z Hiszpanii, Włoch, Francji, USA, Słowenii, Ukrainy, Zambii czy Mauritiusa. – Do południa będą msze i spotkania modlitewne. Po południu zwiedzanie regionu i rekreacja. Proponujemy trzydzieści wycieczek po Łodzi. Będzie wyjazd do Tumu i Łęczycy oraz do Zduńskiej Woli i Pabianic szlakiem świętego Maksymiliana Marii Kolbe – mówi ks. Marcin Jarzenkowski, dyrektor organizacyjny ŚDM w Archidiecezji Łódzkiej. Pielgrzymi nocują u rodzin, w placówkach oświatowych i kulturalnych.

22 lipca pielgrzymi przejdą w Drodze Krzyżowej szlakiem św. Faustyny  od parku Wenecja do katedry. 24 lipca w Atlas Arenie zostanie odprawiona msza święta, a po niej będzie koncert uwielbieniowy.

Wspólnota Chemin Neuf organizuje dla swoich gości: konferencje, modlitwy i zajęcia rekreacyjne. W konferencjach wezmą udział m.in. siatkarz Michał Winiarski, minister węgierskiego rządu Zoltan Balog czy prymas kościoła anglikańskiego Justin Welby. Wspólnota stworzyła ponad 30 wydarzeń dziennie. Spotkania odbędą się na terenie hali Expo, Bombonierki i MOSiR-u.

W Diecezjalnych ŚDM biorą także udział jezuici. Od 15 do 17 lipca przyjedzie na zamknięte spotkanie ponad 2 tysiące pielgrzymów, w tym ok. 250 jezuitów. Potem wszyscy rozjadą się w 20 osobowych grupach do różnych miejsc, by nawiązywać kontakt z lokalną społecznością np. DPS-ach, na warsztatach czy rowerowych lub kajakowych pielgrzymkach.

W  ŚDM angażuje się Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która podstawi dodatkowo 13 pociągów. Najwięcej podczas uroczystości w Atlas Arenie. Specjalne pociągi pojadą do i z Krakowa (25.07, 27.07 i 31.07) na spotkanie papieżem Franciszkiem Przewidziano 4 dodatkowe składy.

Do pomocy pielgrzymom przewidziano 1500 wolontariuszy w tym 500 obcokrajowców. Uniwersytet Łódzki delegował 33 studentów (20 na terenie Łodzi), którzy znają języki obce. Policja stworzyła całodobowe centrum informacyjne. Wcześniej także szkoliła wolontariuszy.

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego przygotowała przewodnik po całym regionie, a Urząd Miasta Łodzi 96-stronicowe kompendium wiedzy o Łodzi, mapki oraz piny ze św. Faustyną.