Orientarium w Łodzi zostało oficjalnie otwarte w piątek (30 kwietnia 2022r.). Orientarium to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony florze i faunie Azji Południowo Wschodniej.

Wielkie otwarcie Orientarium w ŁodziCałość podzielona jest na cztery strefy tematyczne: Indie, Wyspy Sundajskie, Celebes oraz Strefa Wodna. Planując pobyt na terenie Orientarium w Łodzi należy się liczyć z zupełnie innym klimatem. Temperatura powietrza w pawilonie oraz wilgotność są zbliżone do naturalnych warunków panujących na tej części kontynentu.

Odwiedzający mogą obserwować mieszkańców Orientarium  z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry.

Największą część Orientarium w Łodzi zajmuje strefa indyjska, w której mieszkają słoń Aleksander oraz młodszy 9 – letni słoń Taru. Aleksander jest największym i najstarszym przedstawicielem tego gatunku w Europie, ma 44 lata i pełni rolę mentora. Słonie mieszkają na bardzo dużym wybiegu wewnętrznym oraz zewnętrznym. Obydwa wybiegi posiadają baseny. Wewnętrzny basen jest częściowo przeszklony, dzięki temu odwiedzający mogą obserwować pływające zwierzęta. Warto zajrzeć tutaj o godzinie, w której odbywa się karmienie. Zaraz po nim pracownicy zoo zachęcają zwierzęta do wejścia do basenu.

Drugą najciekawszą strefą jest strefa wodna wraz z podwodnym długim na 26 metrów tunelem. Strefę tą zamieszkuje 1300 osobników, które są przedstawicielami 180 różnych gatunków ryb i koralowców. Możemy tutaj zobaczyć przepiękne rafy koralowe, płaszczki z ogonami sięgającymi półtora metra, rekiny brodate, rekiny żarłacze oraz żarłacze brunatne. W przyszłości rekiny osiągną wielkość do 3 metrów, obecnie ich rozpiętość sięga 70 cm.

Wielkie otwarcie Orientarium w ŁodziKolejną strefą jest strefa Wysp Sundyjskich. Mieszkańcami tej części są miedzy innymi dwa krokodyle gawialowe: Kraken oraz Penelope. Kraken to największy liczący ponad 5 metrów długości przedstawiciel tego gatunku w Europie. Wybieg dla krokodyli jest urządzony w taki sposób, że odwiedzający mogą obserwować zwierzęta zarówno na lądzie jak i pod wodą.

Kolejnymi mieszkańcami strefy Wysp Sundyjskich są orangutany sumatrzańskie. Samica, Ketawa, ma 8 lat i waży około 30 kilogramów. Samiec, Budi, to 17-letni osobnik, ważący ok. 80 kilogramów. Należy wspomnieć, że w ostatnich dziesięcioleciach liczebność tego gatunku spadła o ok. 80%. Pozostałymi mieszkańcami tej strefy to między innymi niedźwiedź malajski, langury jawajskie, gibońce oraz binturongii.

Ostatnią część zamieszkują makaki wanderu, ich wybieg przypomina buddyjską świątynię, najmniejsze wydry na świecie wyderki orientalne oraz anoa, jeżozwierze palawańskie i indyjskie.

W specjalnie przygotowanych terrariach ze zwierzętami z obszaru Azji południowo- wschodniej można obserwować fascynujące owady. Są wśród nich m.in. prządka- pająk tkający misterną sieć o rozpiętości nawet 1 metra, ptasznik królewski- jeden z największych gatunków pająków, skorpion cesarski- czarne skorpiony wykazujące w świetle UV fotoluminescencję oraz straszyki- kilka gatunków owadów przypominających wyglądem liście i gałęzie.

Na wybiegach zewnętrznych Orientarium funkcjonują m.in. świnie wisajskie, rodzinne stado szakali złocistych oraz hulmany czczone.

Praktyczne informacje: [Ceny biletów, Parkingi, Godziny otwarcia]

Orientarium czynne jest codziennie z wyjątkiem 1 listopada w godzinach od 9.00 do 18.00
Kasy są czynne godzinę krócej niż bramki wejściowe.
Biletomaty uruchamiane są o godzinie 7:00
Wejście do ZOO jest także wejściem do Orientarium.

Ceny biletów do Orientarium w Łodzi:

Bilet normalny i ulgowy – 70 złotych,
Bilet rodzinny (2+2 oraz 2+3) – 220 złotych,
Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo.

Warto dodać, że z Kartą Łodzianina można kupić bilety znacząco taniej:
Bilet normalny i ulgowy – 40 złotych.

W przypadku posiadania Łódzkiej Karty Dużej Rodziny, przysługuje bilet również w cenie 40 złotych, ale można go kupić jedynie w kasie obiektu.

Parkingi Orientarium w Łodzi:

W okolicach Orientarium znajdują się liczne ogólnodostępne parkingi. Wszystkie parkingi zapewniają piesze dojście do obiektu w najwyżej kwadrans.

  • Atlas Arena – 560 miejsc
  • Aquapark Fala – 180 miejsc
  • parking przy ul. Krakowskiej – 158 miejsc
  • parking przy ul. Krzemienieckiej – 42 miejsca
  • parking przy al. Unii – 360 miejsc