Mniej betonu, więcej zieleni – tego, przede wszystkim, oczekują mieszkańcy. Za nami spotkania, które były inspiracją do stworzenia kilku wariantów nowego wyglądu Placu Dąbrowskiego. Czas wybrać ostateczną wersję.

Zieleń, nowa fontanna i przestrzeń do spacerów – Plac Dąbrowskiego zyska zupełnie nowy wygląd. Po spotkaniach z mieszkańcami, w oparciu o ich oczekiwania i spostrzeżenia, powstały 3 warianty nowej przestrzeni.

Ostatnia przebudowa Placu Dąbrowskiego przeprowadzona w 2009 roku to jedna z najbardziej nietrafionych inwestycji w Łodzi. Sprzed Teatru Wielkiego usunięto drzewa i zbudowano toporną fontannę nijak mającą się do tej, którą pokazano w projekcie. – Chcemy to zmienić. Przygotowane przez pracownie architektoniczne projekty uwzględniają zdecydowanie więcej zieleni, przebudowę fontanny, dodatkowe dysze tryskające, nowe formy pawilonu do kwiaciarni oraz niewielką gastronomię. Zależy nam na tym, by mieszkańcy mogli spędzać tu swój wolny czas, w otoczeniu zieleni. W tej chwili mamy tu 30 drzew, a po remoncie może być ich ponad 180, co znacząco zwiększy zacienienie, ale również powierzchnię biologicznie czynną. Przy obecnych zmianach klimatu takie działania są bardzo potrzebne – podkreśla Prezydent Miasta, Hanna Zdanowska.

Nowy Plac Dąbrowskiego – 3 warianty

 

Pracownie mamArchitekci i A2P2 mają już doświadczenie w zielonych inwestycjach w Łodzi. Po konsultacjach z łodzianami przygotowały wstępne warianty wyglądu Placu Dąbrowskiego.

Koncepcje różnią się między sobą zagospodarowaniem roślinności czy elementami wodnymi. – Prezentujemy dziś łodzianom 3 warianty przebudowy placu Dąbrowskiego. Każdy z nich jest nieco inny. Przed nami dyskusja nad tymi propozycjami i ich dopracowanie, a potem mieszkańcy zdecydują, który wariant wybierają do realizacji. Prezentowane koncepcje różnią się w szczegółach, lecz każdy zakłada dozielenienie placu, zmianę fontanny i otwarcie placu na życie miejskie. Proponujemy różne rozwiązania urbanistyczne, środowiskowe i estetyczne. Jesteśmy otwarci na dyskusję, ale wszystkie prezentowane koncepcje są kreatywne i jestem pewny, że spotkają się z zainteresowaniem łodzian – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

Najlepszą wersję Placu Dąbrowskiego wybiorą mieszkańcy

Zapraszamy mieszkańców, by wybrali ostateczną wersję wyglądu nowego Placu Dąbrowskiego. Otwarta debata odbędzie się dzisiaj (piątek), o godzinie 17:00 w Fabryce Aktywności Miejskiej. Swoje opinie można również zgłaszać za pośrednictwem uruchomionego adresu mailowego konsultacje@a2p2.pl. Prace budowlane na Placu Dąbrowskiego wystartują w 2023 roku.