Śnieżne małpy zamieszkały w Orientarium ZOO Łódź. Uwielbiają się bawić, potrafią lepić śnieżki i umieją posługiwać się prostymi narzędziami – to tylko niektóre z cech jakie posiadają makaki japońskie. W Orientarium Zoo Łódź zamieszkała właśnie rodzina sześciu niezwykle charakterystycznych małp.

Występujące w Japonii zwierzęta żyją w dużych stadach i potrafią dostosować się do otaczających warunków. Można je spotkać między innymi w tropikalnych lasach i pokrytych śniegiem górach. – Wraz ze spadkiem temperatury sierść makaków staje się grubsza, dzięki czemu są one w stanie przetrwać mrozy nawet do – 20 stopni Celsjusza, są bardzo żywiołowe i chętnie się bawią. Jestem pewny, że będą się u nas dobrze czuły – mówi Tomasz Jóźwik z zarządu Orientarium ZOO Łódź.

Makaki japońskie przyjechały do Łodzi z ogrodu zoologicznego Amersfoort w Holandii w ramach współpracy Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. – Nasze nowe stado zamieszkało w bardzo szczególnym miejscu. Ich wybieg jest  pierwszym jaki widzą zwiedzający po wejściu na teren ogrodu. Lomiko, Iolei, Yoshi, Dojo, Oeps, Chento to 2 samce i 4 samice, grupa jest bardzo stabilna. Uwielbiają owoce, orzechy, liście drzew i krzewów oraz owady i larwy – opowiada Uljana Kałążny, kierownik sekcji małp i ptaków łódzkiego zoo.

Co ciekawe makaki japońskie są altruistyczne, szczególnie w relacjach między matkami a córkami. Zwierzęta dzielą się pożywieniem i ostrzegają się wołaniem, gdy zaobserwują drapieżnika. Mogą również praktykować współkarmienie, w którym osobnik dominujący daje dostęp do pożywienia jednostkom podległym.