Łysica (potocznie Góra Świętej Katarzyny) – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 614 m n.p.m.. Znajduje się w zachodniej części Łysogór, na południowy wschód od wsi Święta Katarzyny. Należy do Korony Gór Polski, jest jej najniższym szczytem. Znajduje się w obszarze ochrony ścisłej Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Góra ma dwa wierzchołki. Wschodni wierzchołek, nazywany Skałą Agaty lub Zamczyskiem, wznosi się na wysokość 614 m n.p.m. Jest to skalna grań (wychodnia kwarcytów) o długości około pół kilometra. Na nieznacznie niższym wierzchołku zachodnim (613 m n.p.m.) znajduje się replika pamiątkowego krzyża z 1930 r. oraz nieliczne pozostałości wieży triangulacyjnej. Z tego miejsca roztacza się ograniczony widok w kierunku północnym – na Górę Miejską i Psarską. Wierzchołki oddalone są od siebie o około 700 m.

Przez górę przechodzi Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków. Do roku 2018 uważano, iż najwyższy punkt to zachodni wierzchołek, na którym ustawiony jest krzyż, a jego wysokość to 612 metrów n.p.m. Pomiary z roku 2018 wykazały, iż wyższy jest jednak wierzchołek wschodni, Agata, który osiąga 613,96 m n.p.m.

Korona Gór Polski – #Łysica 612 M N.P.M.

Jeśli podobał Ci się film, koniecznie ➡️ zasubskrybuj ⬅️ nasz kanał i naciśnij dzwoneczek! Będzie nam także bardzo miło jeśli dasz kciuk w górę lub zostawisz po sobie komentarz.

Łysica – opis szlaku

Szlak na Łysicę ma kilka wariantów, najprostszy i najczęściej wybierany to wersja rozpoczynająca się i kończąca w miejscowości Święta Katarzyna.

Drugim popularnym wariantem jest wycieczka z miejscowości Kakonin, także w tej opcji naszą wycieczkę zaczynamy i kończymy w tym samym miejscu.

 

Pieczątka Korony Gór Polski

Poniżej znajduje się lista miejsc, w których mogą Państwo uzyskać potwierdzenie w postaci pieczątki w książeczce Korony Gór Polski. Należy pamiętać, że dowodem zdobycia szczytu jest zdjęcie ze szczytu, a potwierdzeniem tego, że dokonało się tego czynu już jako członek Klubu Zdobywców Korony Gór Polski jest pieczęć:

  • ze szczytu
  • ze schroniska przy szczycie
  • z obiektów, w których się nocuje
  • z innych miejsc regionu, w których można zebrać pamiątkowy stempel

Uwaga ! Na liście są miejsca, w których jest możliwość uzyskania pamiątkowej pieczątki, ale nie jest to pieczątka Korony Gór Polski, a miejsca które odwiedzamy. 

Jaka jest pogoda na Łysicy?

Łysica Góry Świętokrzyskie

Źródła:
kgp.info.pl
pl.wikipedia.org