Zabytkowa kamienica czynszowa pierwotnie należąca do Rozalii i Icka Auerbachów wzniesiona w drugiej połowie XIX w, niegdyś pełniąca funkcję kamienicy mieszkalnej, odzyskuje dawny blask. Podczas prac związanych
z kompleksową przebudową i remontem, odkrywane są kolejne detale i cenne zabytkowe elementy architektury XIX wieku, które zostaną odtworzone lub, jeśli ich stan na to pozwoli, zachowane, przywracając dawny, zapomniany już charakter zabytkowej kamienicy.  

Trwa renowacja elewacji frontowej oraz sztukaterii sufitowych i polichromii
w przejeździe bramowym oraz wewnątrz budynku. W przejeździe bramowym odkrywki na suficie ukazały wysokiej klasy, dobrze zachowane wielobarwne polichromie. Wewnątrz budynku, w jego najstarszej części, na powierzchni detali sztukatorskich odkryte zostały ślady złoceń.

Są to polichromie związane również z kulturą żydowską, odkryliśmy Torę, w wianku oliwnym, które także mają swoje symbole. Wianek oliwny oznacza dobrobyt
i długowieczność
– mówi Wiesław Demel – konserwator zabytków

Na parterze klatki schodowej budynku frontowego można także odnaleźć relikty dawnej świetności – fragmenty wielobarwnej posadzki na parterze, bogatą metaloplastykę balustrady schodów oraz polichromie.

– Dzięki temu, że mogliśmy tutaj wejść jako konserwatorzy wejść na ten obiekt, odnaleźliśmy niesamowite perełki architektoniczne. Mamy piękną balustradę na klatce schodowej. Pracuję już tutaj kilkanaście lat jeśli chodzi o obiekty zabytkowe w Łodzi i ta kamienica, to jest chyba unikat, jeśli chodzi o klatkę schodową i balustradę. Jest niesamowicie piękna, zdobiona, teraz zabezpieczamy ją jak tylko możemy, potem będzie odnowiona mówi Aleksandra Papiernik – kierownik prac konserwatorskich.

W pomieszczeniach dawnych lokali mieszkalnych, sztukaterie są dobrze zachowane, choć również część z nich uległa wtórnym podziałom podczas dzielenia pomieszczeń na mniejsze. Zachowała się tu prawdopodobnie jedyna w obiekcie supraporta (zdobienia nad drzwiami).

Zachowało się bardzo wiele wysokiej klasy detali – sztukateria na suficie, stolarka okienna o bardzo ciekawej formie z oryginalnymi uchwytami, ślady warstw malarskich na suficie, oryginalne parkiety. Ostatnio został odkryty pierwotny oryginalny parkiet na 1 piętrze w głównym budynku. Mimo złego stanu, możliwe jest odczytanie jego układu co pozwoli na rekonstrukcję w oryginalnym kształcie.

– Wszystkie detale, które odkrywamy, będą uratowane, odrestaurowane. Zielona
6 będzie na pewno jedną z perełek w Łodzi,  jeżeli chodzi o jakość i zakres odrestaurowanych wszystkich detali. To będzie zarówno prześwit bramowy, który będzie witał wszystkich gości już na wejściu
. – informuje Marcin Obijalski, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej

Kamienica przy ul. Zielonej 6 będzie przeznaczona na biura i usługi, takie jak kawiarnie czy restauracje. Całość prac zakończy się w 2021 roku, a koszty to ponad 15 mln zł.