Organizatorzy Festiwalu Soundedit od kilku lat wspierają razem z Radiem Łódź nowe, ciekawe projekty muzyczne, organizując serię mini koncertów w ramach cyklu Soundedit Spotlight. Utalentowani artyści mają okazję wystąpić w znakomitym brzmieniowo studiu im. Henryka Debicha w Radiu Łódź. Koncerty odbędą się także w tym roku i będą transmitowane na antenie stacji oraz online.

Radiosłuchacze mogą głosować na ulubionych artystów. Wykonawca, który zwycięży otrzyma nagrodę Spotlight, która zostanie wręczona podczas uroczystej Gali Festiwalu Soundedit 26 października w Klubie Wytwórnia.

11.10 – Oreada / Agata Karczewska

Oreada

Grupa prezentuje FolkOFF. Autorskie kompozycje i teksty inspirowane są przyrodą, kulturą ludową i naturą człowieka. Zespół powstał w 2016 roku i zagrał ponad 70 koncertów. Wystąpił m.in. na:  Festivalu v ulicích w Czechach, Slot Art Festival 2018, w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk czy Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Oreada to także laureat wielu ogólnopolskich konkursów. Z początkiem czerwca 2017 r. zespół wydał minialbum, który jest fonograficznym debiutem grupy.

Agata Karczewska

Warszawska singer-songwriterka, tworząca muzykę z pogranicza amerykańskiego folku i country. Jest samoukiem, czerpiącym inspiracje z songwriterskich tradycji i uczącym się komponowania od swoich idoli, Elliotta Smitha czy Boba Dylana. W kwietniu 2017 r. ukazała się jej debiutancka EP-ka z autorskim materiałem, zatytułowana „You’re Not So Special”. Od momentu jej wydania zagrała w kilkudziesięciu polskich klubach, na swoim koncie ma również występy w Portugalii, Niemczech, Słowenii, Francji i Czechach. Karczewska pojawiła się też na kilku znaczących festiwalach: Halfway Festiwal w Białymstoku, Songwriter Łódź Festiwal, Pol’and’Rock Festival, Jarocin Festiwal oraz Live at Heart w Szwecji. 29 marca 2019 r., Agata opublikowała swój pierwszy „długi” materiał – „I’m Not Good at Having Fun”.

12.10 – Pola Chobot & Adam Baran / empati

Pola Chobot & Adam Baran

Pola jest wokalistką oraz autorką tekstów. Adam to gitarzysta i kompozytor. Podczas koncertów, często uzupełnianych przez perkusję, własne utwory przeplatają psychodelicznymi i awangardowymi improwizacjami. Wydana w 2017 roku EP-ka „Brudno” zapowiada debiutancką płytę, która ukaże się w listopadzie 2019 r., nakładem wytwórni Fonobo. Jesienią 2017 roku duet zagrał na scenie katowickiego spodka podczas Rawa Blues Festival. Pola i Adam to laureaci kilkunastu nagród i wyróżnień muzycznych. W maju 2018, w ramach Jarocińskich Rytmów Młodych, zespół zagrał koncert w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie i otrzymał zaproszenie na Jarocin Festival ‘18. W tym samym roku Europejska Unia Bluesa z siedzibą w Brukseli przyznała dwójce muzyków stypendium.

empati

empati to solowa muzyczna droga Patryka Pietronia (śpiew, gitara elektroakustyczna, teksty, kompozycje, aranżacje) opowiedziana jego głosem i gitarą. Powstała po latach doświadczeń, obserwacji i osobistych przemyśleń. To opowieść o szukaniu swojego głosu pośród szumu zglobalizowanego modelu życia. To historia wielu pytań, wątpliwości i buntu oraz odpowiedzi odnalezionych we własnym sercu. To melodia o niepopularnych dziś wartościach: miłości, prostocie, dobroci. O tym, że klucz do naszych rozterek odnajdziemy w sobie, jeśli się mocno wsłuchamy. Debiutancka płyta empati – „Tu i teraz” ukaże się 6 października 2019 r.

18.10 – SABINA / mona polaski

SABINA

Sabina Karwala, to niezależna artystka, która na polskim rynku muzycznym zadebiutowała na początku 2018 r., prezentując singiel „Kołysanka”. Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, która dotychczas spełniała się głównie na scenach teatralnych. Jest także finalistką 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. 27 czerwca 2018 r. swojej premiery doczekał się pierwszy oficjalny klip SABINY do utworu „Panowie w kapeluszach”, idealnie łączący dwa najbliższe światy artystki: muzykę oraz film. Intensywne prace nad debiutanckim albumem długogrającym SABINY zajęły blisko dwa lata i zaowocowały płytą „Lepidoptera”, której premiera odbędzie się we wrześniu 2019 r.

Mona polaski

Mona polaski to młodzieżowy zespół, założony w 2018 r. w Łodzi przez chłopaków, którzy muzykę pokochali na zabój. Poruszają się w obszarach współczesnej muzyki rozrywkowej. Ich teksty w języku polskim, opowiadają o niespełnionych miłościach i ostrych potańcówkach kończących się bólem głowy i serca. Rytmiczne, na wpół radosne i na wpół gorzkie, utwory pobrzmiewają z tyłu głowy przeistaczając się w hymny pokolenia, które przeżywa tę drugą, lepszą młodość. Debiutancka płyta grupy – „Folklor” została wydana w marcu 2019 r.

19.10 – LOR / Black Radio

LOR

Zadebiutowały trzy lata temu utworem „Windmill”. Jako nastoletnie dziewczyny od razu zwróciły uwagę kilkuset tysięcy użytkowników YouTube’a, ale też dziennikarzy i promotorów, co zaowocowało występami w Dzień Dobry TVN i festiwalowym debiutem na Spring Break Showcase w Poznaniu. W 2019 r. wydają debiutancki album. LOR to grupa stworzona przez cztery utalentowane dziewczyny z Krakowa, które serca słuchaczy zdobyły subtelnym songwritingiem inspirowanym muzyką folkową. Mimo bardzo młodego wieku, mają już za sobą koncerty w całej Polsce, w tym na scenach takich festiwali jak Open’er, OFF czy Orange Warsaw. Premiera debiutanckiego albumu zespołu – „Lowlight” odbyła się 12 kwietnia 2019.

Black Radio

Zespół z Łodzi, założony w 2008 r. Ma na koncie płytę „Gasoline Planet”, ponad 150 koncertów, w tym na Dużej Scenie Przystanku Woodstock i Jarocina. Finaliści IX edycji „Must Be The Music” oraz laureaci wielu ogólnopolskich festiwali muzycznych, m.in.: Around the Rock (I nagroda), Rock In Mińsk (I nagroda) i In Memoriam XVI Festiwal Grzegorza Ciechowskiego (Grand Prix). 1 czerwca 2019 ukazała się EP-ka „Holy Mountain” zapowiadająca drugi album zespołu.

Wszystkie koncerty z cyklu Soundedit/Spotlight odbędą się w Radiu Łódź (ul. Narutowicza 130). W dn. 11 i 12 października rozpoczną się o godz. 19.00 i potrwają do godz. 21.00. Koncerty w dn. 18 i 19 października odbędą się w godz. 20.00 – 22.00. Występy będą transmitowane na antenie stacji oraz online. Radio Łódź zaprasza do uczestnictwa w wydarzeniu. Wejściówki będą rozdawane podczas codziennych programów. Można również napisać na adres spotlight@radiolodz.pl, by zgłosić swój udział w koncertach.

Radiosłuchacze mogą głosować na ulubionych artystów. Wykonawca, który zwycięży otrzyma nagrodę Spotlight, która zostanie wręczona podczas Gali Festiwalu Soundedit w dn. 26 października w Klubie Wytwórnia. Platforma do głosowania ruszy niebawem na stronie https://www.radiolodz.pl/.

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 11. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!

Zdjęcia: mat. pras. Soundedit/Spotlight