Przyjechał z Holandii i ma dwa lata. Jego zupełnie nowe lokum w Łodzi to ponad 318 m2. Kto nie chciałby mieć takiego własnego „M”?  Mowa o Jabari – samcu hipopotama karłowatego, który jest w Łodzi od kilku tygodni, a od najbliższej niedzieli, będą mogli go oglądać zwiedzający łódzkie ZOO.

Jabari mógł trafić do łódzkiego ZOO dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Projekt powstania nowoczesnego pawilonu przegłosowali mieszkańcy. Budowa pawilonu trwała ponad 9 miesięcy. Wewnątrz budynku znajduje się basen o głębokości ok. 1,5 m i pojemności 22 m3. Na dachu zainstalowane są szklane świetliki, które przepuszczają światło konieczne dla rozwoju rosnących w pawilonie roślin.

Oprócz hipopotamów karłowatych w budynku będzie również motylarnia i strefa wolnych lotów, czyli ekspozycja ptaków. Całkowity koszt budowy to ponad 3,2 mln zł.

Jabari urodził się 21 marca 2017 roku w GaiaZOO, w holenderskiej miejscowości Kerkade. Hipopotam będzie teraz oczekiwać na swoją partnerkę, która ma do nas dotrzeć z Duisburga w Niemczech pod koniec roku.

Hipopotam karłowaty jest podobny do swojego bardziej znanego kuzyna – hipopotama nilowego, ale jest od niego dwa razy mniejszy i siedem razy lżejszy. Długość jego ciała sięga 2 m, wysokość w kłębie 90 cm, waga dochodzi do 275 kg.