Kończy się projektowanie i rozpoczyna budowa Mediateki. Zabytkowy budynek przy ulicy Moniuszki 5 zostanie całkowicie odnowiony.

– Willa Ludwika Meyera zmieni się w nowoczesną bibliotekę, w której oprócz tradycyjnych książek znajdą się również multimedialne zbiory, nagrania i interaktywne wystawy. Prowadzone będą tam także warsztaty oraz zabawy edukacyjne dla dzieci – mówi Joanna Skrzydlewska, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji.

Prace obejmą: willę, oficynę, dziedziniec i ogród. Na parterze znajdą się sale wielofunkcyjne. Jedna dwukondygnacyjna z antresolą i połączeniem z ogrodem, druga – ze zbiorami. Na drugim piętrze przewidziano pracownie dla warsztatów, szkoleń, kursów oraz pomieszczenia administracyjne. Na zadaszonym dziedzińcu znajdzie się miejsce dla kawiarni i dodatkowej sali, w której będzie można organizować wystawy.

Budowa interaktywnej biblioteki to część większego projektu. W ramach inwestycji remontu doczeka się także sąsiadujący budynek pod nr. 3. Łączny koszt (Moniuszki 3 i 5) to 36 mln złotych. Wykonawcą jest firma Budomal (w konsorcjum z Mosaicon oraz BTIB-BAU Technik). Prace zaplanowane są do końca 2020 roku.

– Zmieni się także otoczenie Mediateki. Przebudowana zostanie ul. Moniuszki, na której pojawi się dodatkowa zieleń i mała architektura. W tym roku ogłosimy przetarg na projekt. W trakcie realizacji jest również budowa przebicia łączącego ulice Tuwima i Moniuszki – mówi Katarzyna Mikołajec, zastępca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich.