Opaska uratuje życie. Wyglądająca jak zegarek na rękę opaska pozwoli zdalnie zaalarmować specjalistyczne centrum ratunkowe w razie zagrożenia życia oraz w łatwy sposób wezwać pogotowie. Opaska ma też funkcję detektora upadku – w razie takiego zdarzenia – wysyła alarm do centrum.

– Taka opaska, która przypomina zegarek może  uratować życie – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. – Dziś pierwszych 11 seniorek i seniorów, a w sumie w najbliższym czasie aż 2.000 osób starszych oraz nie  w pełni samodzielnych z Łodzi zostanie wyposażonych w specjalne opaski na rękę, które zdalnie zaalarmują centrum ratunkowe w razie zagrożenia życia oraz w łatwy sposób pozwolą wezwać pogotowie. To elektroniczny „opiekun”, który będzie z seniorem w domu, gdy np. syn czy córka, będą w pracy. Kolejnych 40 łodzian dostanie zaś kompleksową opiekę pielęgniarską i lekarską w swoich domach.

40 osób, które mieszka w swoich domach, dostanie kompleksową opiekę pielęgniarki, dietetyka czy psychologa. Ta opieka obejmuje również weekendy. To znaczące wsparcie dla dotychczasowych opiekunów starszych czy chorych ludzi – ich małżonków czy dzieci. Z opieki nad takim seniorem będzie też przeszkolony jego opiekun. Ta cześć projekt już trwa. 20 pierwszych osób, od września 2018 r., już korzysta z takiej pomocy.

Kolejnych 2000 osób będzie zaś korzystało ze specjalistycznych elektronicznych opasek. Taka opaska założona na rękę zbada tętno i temperaturę ciała. Opaski mają usługę geolokalizacji, czyli będziemy wiedzieli, gdzie znajduje się nasz senior. Ta opaska będzie też miała funkcję „czerwonego przycisku życia”, z numerem alarmowym 112, czyli wezwania pomocy przez osobę z niej korzystającą – i to jednym naciśnięciem palca. Oprócz tego że wezwane zostanie pogotowie, to jeszcze centrum opieki dostanie informację, że coś się z seniorem dzieje i będzie mogło nawet „zadzwonić” na opaskę i ewentualnie porozmawiać z wzywającym pomocy. Opaska ma też detektor upadku – czyli daje alert do Centrum opieki, gdy np. senior nagle się przewróci czy zemdleje.

Ten projekt to oferta dla osób, które w innym przypadku musiałyby trafić np. do placówki typu DPS – tymczasem dzięki wsparciu dodatkowego opiekuna w domu czy dzięki takiej opasce nadal będą mogły przebywać dłużej tam, gdzie czują się najlepiej, czyli we własnym domu.

5 mln zł jest wart projekt łódzkiej firmy HRP Care i miasta. Projekt trwa dwa lata (licząc od września 2018 r. ) Nabór do programu prowadzi oddział ds polityki senioralnej Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi (ul. Zachodnia 47, tel. 042 638 47 30).