BOKKA (+SUPPORT NIXES)

Bilety: 40 zł z kartą zniżkową / 45 zł bez karty zniżkowej.

Są jednym z najbardziej niesamowitych zjawisk na polskiej scenie alternatywnej nie tylko ze względu na to, że nie wiadomo kim są. Twarze skrywane pod maskami to tylko wstęp do niezwykłej opowieści o tytule BOKKA – opowieści o zespole, który nie potrzebował imion i nazwisk, by stworzyć unikatową – nie tylko w skali rodzimego rynku – tożsamość.

Pojawili się niemal znikąd za sprawą zaprezentowanego w 2013 roku numeru „Town Of Strangers„, który następnie znalazł się na ich długogrającym debiucie, a po drodze narobił szumu wśród rodzimych i zagranicznych dziennikarzy. Od tego momentu BOKKA stała się nowym, jasnym punktem na mapie wschodzących polskich zespołów.

Pierwszej płycie zamaskowanej formacji nie szczędzono zachwytów zarówno w kraju, jak i za granicą – wystarczy wspomnieć o pochlebnej recenzji od Pitchforka, jednego z najważniejszych opiniotwórczych portali muzycznych świata. Niebanalne podejście zarówno do własnego wizerunku, jak i do tworzenia muzyki (czego najlepszym dowodem jest wykorzystywanie nietuzinkowego, często składającego się z przypadkowych przedmiotów instrumentarium) szybko stało się znakiem rozpoznawczym BOKKI – grupy, której potencjał błyskawicznie dostrzeżono poza granicami ojczyzny. Po wyprzedanej trasie koncertowej oraz zagraniu na największych krajowych festiwalach, zespół wystąpił na scenach najważniejszych imprez w Europie, m.in. brytyjskiego The Great Escape, czeskiego Colours of Ostrava, niemieckiego Reeperbahn czy holenderskiego Eurosonic, a następnie w klubach w Brukseli, Pradze czy Budapeszcie.

W 2015 roku BOKKA zaprezentowała swój drugi album. Krążek „Dont Kiss And Tell” powtórzył sukces poprzednika – płyta otrzymała nominację w kategorii Album roku elektronika i alternatywa w plebiscycie Fryderyków. Z nowym materiałem zespół zagrał koncerty zarówno w Polsce, jak i za granicą. Promocji krążka towarzyszyła nietuzinkowa akcja – zespół stworzył aplikację-grę „BOKKA”, dzięki której fani zbierając gwiazdy w kosmosie mogli odblokowywać kolejne części „Too Far, Too Close” – utworu zamykającego drugi album. Gra jest nadal dostępna do darmowego ściągnięcia na smartfony i tablety.

Konsekwentnie trzymając się anonimowego, tajemniczego wizerunku i nieoczywistego podejścia do tworzenia oraz promowania swojej muzyki, BOKKA stała się jednym z najbardziej popularnych zespołów polskiej sceny alternatywnej.

Rok 2017 formacja spędziła na pracy nad nową płytą. „Life On Planet B”trzeci album w dorobku zespołu, ukazał się 20 kwietnia 2018 roku. Materiał powstał we współpracy z Danielem Walczakiem, który stał się współproducentem wydawnictwa, a wcześniej czuwał nad nagrywaniem m.in. płyt Curly Heads, Dawida Podsiadło czy Grzegorza Hyżego. Album nagrywano w Little Studio w Konstancinie oraz w prestiżowym Custom 34 Studio w Gdańsku. Za miks materiału odpowiada Daniel Walczak, Rafał Smoleń oraz sam zespół, który zwraca uwagę na pozytywną atmosferę w czasie sesji nagraniowych oraz świetne warunki do pracy. Płyta została zmasterowana w studiu Stardelta w Wielkiej Brytanii, a promują ją utwory „In Love With the Dead Man” oraz „Paper Fuse”.

NiXes to nowatorski projekt wokalistki i kompozytorki Ani Rusowicz, nawiązujący stylistyką do klimatów neo-hippie. Połączenie elektroniki z elementami rocka psychodelicznego powodują unikatowość i oryginalność tej muzyki nie tylko na rodzimym rynku muzycznym. W muzyce niXes słychać inspiracje sceną australijską i takimi bandami, jak Tame Impala czy Pond. Ciekawym zaskoczeniem jest to, że artystka kojarząca się z silnie z bigbitowym brzmieniem sięgnęła tu po zupełnie odmienne środki artystycznego wyrazu. Nawet dla wprawionego ucha słuchacza lub fana twórczości Ani odbiór tej muzyki może być wyzwaniem i zaskoczeniem. Z drugiej zaś strony – mimo odważnego kroku, jaki podjęła artystka – jej alter ego, czyli niXes jest spójnym i konsekwentnym posunięciem.

– Próżne może okazać się doszukiwanie się analogii między big-bitem a niXes – jak twierdzi sama artystka. Nietypowości projektowi dodają też teksty w języku angielskim, silnie nawiązujące do tematyki kosmosu i metafizyki.

W tym roku zespół wystąpił na festiwalach takich jak: Open’er, Męskie Granie czy Green Olsztyn Festival.

Zdjęcie tytułowe: Stanisław Wadas / eventpack.pl