W pierwszym etapie budowy Orientarium w Łodzi powstanie wykop pod płytę fundamentową, a już pod koniec roku rozpocznie się montaż ścian. Na początku przyszłego roku Orientarium „wyjdzie z ziemi” i będziemy mogli oglądać budowę głównego budynku

– Zaczynamy budowę Orientarium. Etap formalności i przygotowania dokumentów za nami, mamy prawomocne pozwolenie na budowę, a wykonawca zaczyna w przyszłym tygodniu prace ziemne. Orientarium, czyli nowoczesne pawilony i wybiegi dla zwierząt stają się faktem – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

W pierwszym etapie w Orientarium powstanie wykop pod płytę fundamentową, a już pod koniec roku rozpocznie się montaż ścian. Na początku przyszłego roku Orientarium „wyjdzie z ziemi” i będziemy mogli oglądać budowę głównego budynku. Rok 2020 to czas na montaż dachu i prace wykończeniowe. – Otwarcie planujemy na pierwszą połowę 2021 roku – mówi Tomasz Jóźwik, wiceprezes łódzkiego zoo.

Inwestycja pozwoli pojawić się w łódzkim ogrodzie zoologicznym nowym gatunkom: orangutanom, panterom mglistym i rekinom. Wznowimy też hodowlę do niedawna posiadanych gatunków, m.in. słoni indyjskich. Zwierzęta będziemy mogli oglądać w warunkach jak najbliższych naturze, bo takie właśnie stworzy Orientarium.

– Tego typu obiekty, podobnie jak wrocławskie Afrykanarium, to standard w nowoczesnych ogrodach zoologicznych. Dają możliwość utrzymywania zwierząt na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami w urozmaiconym środowisku. To daje zwierzętom komfort i swobodę zachowań. Nasze zoo nie było gruntownie modernizowane od powstania, czyli od 80 lat. Czas, aby stał się nowoczesnym obiektem, a zwierzęta żyły w najlepszych warunkach – mówi Hanna Zdanowska.

Równolegle z budową Orientarium będą modernizowane wybiegi lwów i tygrysów. Te prace potrwają jednak krócej i duże koty będziemy mogli podglądać na odnowionych wybiegach już wiosną.