Metalowe Hammerfall i Korpiklaani oraz punkowe Paddy and the Rats i Street Dogs zasili majową odsłonę Czadowego line-up’u.

Założony w 1993 roku w szwedzkim Göteborg przez Oscara Dronjaka, Hammerfall jest jednym z czołowych zespołów, które w latach 90. doprowadziły do odrodzenia się metalu w Europie. Pierwsze dwa albumy Glory to the Brave (1997) i Legacy of Kings (1998) zwróciły uwagę wytwórni płytowych i zaznaczyły obecność zespołu w heavy metalowym świecie, zaś kolejne wydawnictwa tylko ugruntowały ich pozycję czołowego przedstawiciela gatunku. Przez skład Hammerfall przewinęli się muzycy z zespołów Dark Tranquility i In Flames. Ostatnią płytą w dorobku zespołu jest wydany w 2016 roku Built to Last.

Korpiklaani to fiński zespół folk metalowy, który przywrócił do życia tradycyjną fińską muzykę folkową, dodając do niej mocniejsze metalowe brzmienia, co uczyniło ich jedną z najbardziej rozpoznawalnych grup muzycznych tego gatunku. Niezwykły klimat twórczości Korpiklaani pozwala zanurzyć się w mistycznych fińskich opowieściach. Utwory o pijaństwie, dobrej zabawie, naturze i mitologii, w połączeniu z szybką i skoczną muzyką tworzą niesamowity klimat, a ich występy podszyte są nutką szamańsko-pogańskiej tajemnicy.

Paddy and the Rats powstał na Węgrzech w 2008 roku i obecnie jest zaliczany do czołówki celtic punk rocka. Na swoim koncie zespół ma 5 albumów: Rats On Board (2010), Hymns for Bastards (2011), Tales From The Docks (2012), Lonely Hearts’ Boulevard (2015) i Riot City Outlaws (2018). Paddy i jego szczury grają z iście celtycką mocą, używając do tego akordeonu, skrzypiec, mandoliny i szkockich dudów. W ich muzyce nie brakuje także nuty pirackiej.

Street Dogs to amerykańska grupa punk rockowa założona w 2002 roku w Massachusetts z inicjatywy Mike’a McColgana byłego wokalisty Dropkick Murphys. Street Dogs w swojej twórczości bazuje na klasycznym street punkowym brzmieniu, niekiedy wzbogacając swoje piosenki o brzmienia instrumentów folkowych, takich jak akordeon, mandolina czy banjo, dzięki czemu czasami bywają zaliczani do grona zespołów celtic punkowych. Furia i pasja ich twórczości oraz czysta muzyczna doskonałość mówią same za siebie.

Więcej informacji na http://www.czadfestiwal.pl/