Legenda zimnej fali na Festiwalu Soundedit! The Opposition przerywa ciszę wydając nowy album „Somewhere in Between”. Na płycie znajduje się jedenaście premierowych piosenek, a do składu dołączył nowy basista – Bernard Husbands. Utwory będą ukłonem w stronę przeszłości, lecz również skupią się na teraźniejszości.

Koncert The Opposition odbędzie się w Łodzi w ramach Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit 2018. Zespół wystapi 26 października (piątek) na scenie  klubu Wytwórnia. Odkąd Brytyjczycy wydali swój pierwszy longplay (1981 r.), przeszli bogatą w wydarzenia i niebywale krętą drogę kariery w przemyśle muzycznym. Mark Long, Ralph Hall, Marcus Bell oraz czwarty „członek” zespołu – Kenny Jones wyprodukowali i sfinansowali dwa niezależne albumy: „Breaking the Silence” i „Intimacy”, dzięki którym zostali docenieni i dostrzeżeni w Europie. Ich muzyka była i jest określana jako połączenie gatunków: cold wave, new wave, post punk oraz new floyd. Niezłomnie niezależne The Opposition intensywnie koncertowało w całej Europie.

Czytaj więcej: #KONCERTY W ŁODZI

W maju 1984 r. The Opposition wydało płytę „Promises”, pierwszy album dla dużej wytwórni – Charisma Records. Sukces płyty dał możliwość prezentacji bezkompromisowych, żarliwych koncertów w Wielkiej Brytanii, USA i RPA. Będąc w nieprzerwanej trasie muzycy wydali następną płytę – „Empire Days” (1985 r.). Zespół zrobił sobie przerwę aż do roku 1990 r., kiedy to w nowym składzie wydał płytę „Blue Alice Blue” i trzy lata później „War Begins At Home”. Oznaczało to więcej koncertów, więcej fanów i więcej sławy.

W 1990 r. miał miejsce pierwszy koncert The Opposition w Polsce. Utwory grupy były notowane na Liście Przebojów Programu III. Marcus Bell nawiązał współpracę z polską grupą Mancu. Był producentem muzycznym drugiej płyty Mancu „Twój wstyd” (1994 r.) oraz wystąpił na niej gościnnie.

W nowe tysiąclecie zespół wszedł z albumem „Blinder” (2003 r.). Po przedwczesnej śmierci Marcusa Bella (2014 r.) pozostali członkowie zespołu spotkali się w studiu nagrań, by „trochę pohałasować”. Ten „hałas” tak im się spodobał, że sami siebie spytali: „dlaczego zawiesiliśmy działalność?”. Kiedy do muzyków dołączył basista okazało się, że artyści już nie uczestniczą w bezcelowej artystycznej brewerii, a nagrali materiał na kompletną nową płytę. Czy była to swoista terapia po utracie przyjaciela? Być może. Nowe utwory jednak brzmią świeżo, nowocześnie i z pewnością będą stanowić trzon repertuaru podczas koncertu.

Premierowy album „Somewhere in Between” został wydany w Aztec Musique, dystrybuowany jest przez PIAS. Jednocześnie wznowiono i zremasterowano albumy: „Breaking the Silence”, „Intimacy”, „Promises” i limitowany nakład „Eighties Live”. Wszystkie są dostępne w wersjach cyfrowych, a „Intimacy” po raz pierwszy zostało wydane na CD.

26 października, podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit to własnie koncert The Opposition poprzedzać będzie występ gwiazdy wieczoru – formacji Morcheeba w łódzkim klubie Wytwórnia. Festiwal Soundedit będzie gościć prawdziwą legendę, grupę, która występowała w Polsce ponad 25 lat temu!

Już 26 października 2018 r. (piątek) w Klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29) odbędzie się jedyny w tym roku koncert The Opposition w naszym kraju.  Karnety na Festiwal Soundedit, obejmujące dni: piątek, sobotę i niedzielę (26-28.10.2018 r.) w promocyjnej cenie 150 pln można nabyć na stronach: ticketmaster.pl, bilety24.pl i biletomat.pl. Bilety na piątek, podczas którego wystąpi The Opposition i Morcheeba kosztują 110 pln. Karnety i bilety można nabyć również w kasie Klubu Wytwórnia oraz w sieci salonów: Empik, Media Markt, Saturn.

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 10. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!

Zdjęcie tytulowe: Sacha Lehrfreund