Przedostatni kwietniowy tydzień upłynął pod znakiem czadowych ogłoszeń. Festiwal ujawnił 3 zespoły, tworzące w odmiennych gatunkach i stylach muzycznych.

Celtica – Pipes Rock po raz pierwszy w Polsce! Ten 6 osobowy zespół wyznacza nowy muzyczny kierunek. Majestatyczno-mistyczne brzmienie tradycyjnych szkockich dudów, mistrzowsko prowadzone skrzypce podkreślają unikalny styl symfoniczno-epickich melodii. Wpływy irlandzkiego folku, metalu symfonicznego, a nawet muzyki gotyckiej łączą się z energetyczną, pełną życia muzyką celtycką. Spektakularne show gwarantuje niezapomniany koncert. Mistyczne pochodnie na dudach i płonące pałeczki uderzające w wielkie perkusje, tworzą hipnotyzującą atmosferę, a płomienie wystrzeliwujące z instrumentów zachwycają zgromadzoną publiczność. Celtica – Pipes Rock to obietnica występu, który jest prawdziwą petardą!

Koniec Świata to rock&rollowo-folkowa wizytówka Śląska. Zespół tworzą: Jacek Stęszewski – śpiew, gitara, Jacek Czepułkowski – gitara, śpiew, Szymon Cirbus – trąbka, klawisz, śpiew, Marek Mrzyczek – bas i Michał Sobczyk – perkusja. Od 2000 roku zagrali ponad 1000 koncertów w Polsce, a także Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach, Słowacji i Ukrainie. Zespół występował na największych polskich festiwalach. Na albumach wydanych przez Koniec Świata, znajdziemy energetyczne utwory o miłości, rewolucji i życiu w metropolii, zawieszonej gdzieś poza czasem i szerokością geograficzną. Koniec Świata na swoich płytach umiejętnie łączy trudne tematy utworów ze zwiewnymi, wpadającymi w ucho melodiami, lecz dopiero koncerty pozwalają w pełni przekonać się o ich sile. Przez prawie 18 lat działalności zespół Koniec Świata wydał 7 albumów, 3 kompilacje oraz 2 płyty winylowe.

Doskonale znany czadowej publiczności Kabanos zawita do Straszęcina już po raz trzeci, promując swój ostatni krążek Odgrzewane kotlety. Polski zespół rock alternatywny spod znaku debilcore’a w swoich inspiracjach obok Metalliki i System Of A Down wymienia…Fasolki, Stanisława Bareję, Borata oraz Grzegorza Halamę. Przerażające i jednocześnie dziwnie fascynujące połączenie, które jest w istocie znakiem rozpoznawczym grupy. Ich radosne, mało poważne teksty traktują rzeczywistość z dużym przymrużeniem oka. Nie ma granic, których by nie przekroczyli ani tabu, którego nie potraktowaliby swoim oryginalnym humorem rodem z filmów Barei. Kabanos, w ramach świętowania XX-lecia promuje obecnie nagraną w trzech składach z byłymi muzykami cienkiej, suchej, pomarszczonej kiełbasy – płytę Odgrzewane Kotlety. Wszystkie utwory na niej zawarte to premierowy materiał złożony z pomysłów, które Zenek odkładał do szuflady na przestrzeni tych dwudziestu lat w Kabanosie. Pierwsi gitarzyści – Leszek Pszenica i Zbylut Konserwa, perkusista z płyty Zęby w Ścianę – Wiesio Gubipała, perkusista z Flaki z Olejem Hipolit Gołowąs, a także legendarny Zbysław Byledziura, bez którego nie powstałby nigdy utwór „Czerwona musztarda”. Wszyscy zjednoczeni do świętowania jubileuszu zespołu Kabanos.