NAZARETH

Bilety: I pula: 120 zł z kartą zniżkową / 130 zł bez karty zniżkowej

Zespół został założony w Szkocji w 1968, a dokładniej – w Dunfermline. Pierwotnie znani byli jako The Shadettes, lecz później nazwa została zmieniona na Nazareth. W oryginalnym składzie znaleźli się wokalista Dan MacCafferty, gitarzysta Manny Charlton, basista Pete Agnew oraz perkusista Darrell Sweet.

Początki kariery zespołu nie należały do najprostszych – w jasnożółtych marynarkach grali w dyskotekach covery innych kapel. Kiedy któregoś dnia otrzymali propozycję sfinansowania nagrania płyty przez ich późniejszego managera, Billa Fehilly, bez wahania porzucili szkockie puby i przenieśli się do Londynu.

Debiutancki album zatytułowany po prostu „Nazareth” nie wzbudził jednak oczekiwanego entuzjazmu branży i odbiorców, tak samo jak drugi krążek „Excercises”. Dopiero trzecia płyta „Razamanaz” prawdziwie zaskarbiła serca publiczności. Do jej produkcji grupa zaprosiła basistę Deep Purple – Rogera Glovera, który zwrócił na nich uwagę podczas wspólnej trasy z tym właśnie zespołem. Współpraca zaowocowała świetną hardrockową muzyką i zapoczątkowała czasy największej świetności Nazareth, których piosenki wspinały się na szczyty list przebojów zachodniej Europy.

W 1975 roku ukazał się album „Hair of the Dog”, który przyniósł im uznanie na całym świecie. W wywiadach wokalista Dan MacCafferty mówił, że „Pomysł sprowadzał się do nagrania tej płyty właściwie na żywo”. W Stanach Zjednoczonych sukces zarówno tego albumu jak i w ogóle – zespołu – był bezdyskusyjny, zaś singiel „Love Hurts” do dziś chętnie grany jest na antenach stacji radiowych wielu krajów.

Niestety, Nazareth mieli w swojej późniejszej karierze także gorsze momenty. Do zahamowania rozwoju zespołu prawdopodobnie przyczyniła się śmierć Billa Fehilly, który zginął w 1976 r. w katastrofie lotniczej. Od tamtej pory muzycy nieustannie zmagali się z kolejnymi menedżerami – z różnym skutkiem. W składzie zaczęły następować zmiany. W 1978 roku do zespołu dołączył gitarzysta Zal Cleminson, zaś 2 lata później pianista John Locke. Zespół wyraźnie skierował się wówczas w stronę bardziej melodyjnego grania. Pomimo wspomnianych wzlotów i upadków, na początku lat 80. kapela znów zaczęła osiągnąć większe sukcesy płytami „The Fool Circle” oraz „2XS”, na których stylistycznie odbiegli od hardrocka na rzecz bardziej przebojowych utworów w stylu amerykańskim.

W 1989 roku z zespołu odszedł gitarzysta Manny Charlton, którego zastąpił Billy Rankin, następnie na atak serca zmarł perkusista, Darrell Sweet. Wskutek tego wydarzenia zespół odwołał trasy koncertowe promujące krążek „Boogaloo” (1998 r.), a ich dalsza działalność była dość niepewna. Po kilku miesiącach jednak otrząsnęli się i wrócili do koncertowania oraz nagrywania płyt z Lee Agnew na perkusji. Na ich koncie pojawiały się kolejne płyty. W sierpniu 2013 roku obecny w składzie od samego początku wokalista, Dan McCafferty, musiał przejść na emeryturę ze względu na zły stan zdrowia. W lutym 2014 roku jego następcą został szkocki wokalista Linton Osborne, którego w lutym 2015 zastąpił Carl Sentance. Tym samym stał liderem grupy i pozostał nim do dziś.

W tym roku legendarny zespół Nazareth obchodzi swoje 50-lecie działalności i z tej okazji pojawi się w Polsce na kilku koncertach. Do łódzkiej Wytwórni grupa zawita 8 kwietnia, nie może Was zabraknąć!