Studia techniczne dają wiele różnych możliwości. Niestety, nie zawsze potrafimy je dobrze wykorzystać. Organizacja IAESTE pozwala rozwijac swoje zainteresowania, ale przede wszystkim poszerzać swoją wiedzę w praktyce. Osoby interesujące się życiem politechniki, a także osoby zainteresowane poszerzaniem własnych horyzontów niejednokrotnie mogły usłyszeć pojęcie takie, jak “Case Week”.

Czym jest Case Week i na czym polega? Jakie szanse i możliwości niesie za sobą to wydarzenie i kto za tym wszystkim stoi?

Zacznijmy od podstaw – IAESTE Case Week to największy w Polsce cykl warsztatów inżynierskich, którego celem jest zbliżenie do siebie środowiska biznesowego i akademickiego. Składa się na niego szereg wykładów i szkoleń, wszystkie przeprowadzone w formie tzw. “Case Study”, czyli analizy pojedynczego, konkretnego przypadku. Pozwala to studentom na zapoznanie się z praktycznymi rozwiązaniami realnych problemów wziętych prosto z branży, a także na doskonalenie umiejętności miękkich. Tworzy to również możliwość wglądu i poznania najbardziej rozwojowych firm działających na polskim rynku. Firmy z kolei mogą poznać sposoby i zachowania studentów w atmosferze pracy, a także wyłonić talenty z młodego pokolenia. Całe wydarzenie jest niezawodnym sposobem na wybudowanie mostu pomiędzy potencjalnym kandydatem, a jego potencjalnym pracodawcą, co może zaowocować znalezieniem wymarzonej pracy przez niejednego uczestnika. Nie pozostawia to żadnych wątpliwości, że korzyść z uczestnictwa jest zatem obopólna.

Case Week odbywa się jednocześnie na 10 uczelniach wyższych, w 8 miastach w Polsce. Na Politechnice Łódzkiej będzie odbywał się w dniach 16 – 27 kwietnia, a warsztaty w ramach projektu przeprowadzą takie firmy jak P&G, Fujitsu czy też Siemens.

Projekt w ubiegłych latach został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju, a także Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Co roku wspomagają nas również prezydenci wszystkich miast, w których Case Week się odbywa. Za każdym razem możemy liczyć na pomoc rektorów i samorządów uczelni wyższych, które są zaangażowane w całe wydarzenie. Wielu z dotychczasowych partnerów, takich jak Coca Cola czy Siemens, wystawiło projektowi pozytywne rekomendacje, chwaląc sobie podjętą współpracę a także sprawność i profesjonalizm przygotowania miejsc i zaplecza warsztatów.

Organizatorem wydarzenia jest IAESTE – międzynarodowa organizacja studencka działająca non-profit, założona w Londynie, w roku 1948. Głównym celem jest umożliwienie studentom wyjazdu na międzynarodowe praktyki, a także podnoszenie kompetencji przy jednoczesnym poznawaniu nowych kultur z całego świata. W Polsce IAESTE działa nieprzerwanie od 1957 roku, z obecnie aktywnymi 12 komitetami z całego kraju, przy okazji współpracując z ponad 300 firmami i organizacjami naukowymi, oferując studentom zza granicy niepowtarzalne okazje do podnoszenia własnych umiejętności, a także gwarantując polskim studentom miejsce na praktyki w ponad 80 krajach całego świata. Po szczegolowe informacje odsyłamy na stronę główną wydarzenia, gdzie wszystkie aktualizacje będą zamieszczane na bieżąco [https://caseweek.iaeste.pl/].

Jakub Sawicki
IAESTE Politechnika Łódzka

Serwis internetowy Dzień Dobry Łódź (DDLodz.pl) jest patronem medialnym wydarzenia. Pozostałe patronaty: SKN Inwestor , Magazyn DEAL, Młodzi w Łodzi, Studenckie Radio ŻAK oraz Prezydent Miasta Łodzi.