W piątkowy wieczór (23 lutego) w Łódzkim Domu Kultury odbył się koncert z cyklu ,,Punky Reagge Live’’ , który po kilkuletniej przerwie powrócił na mapę koncertową Polski.

Początki kultowej trasy Punky Reggae live sięgają 2004 roku. Tegoroczna trasa obejmuje łącznie 16 klubów w całej Polsce, w okresie od połowy lutego do drugiej połowy kwietnia 2018. Jako główne zespoły wystąpią: FARBEN LEHRE (pomysłodawca całego przedsięwzięcia) oraz, znany z Indios Bravos, GUTEK w swoim projekcie solowym  z zespołem. Pozostali dwaj wykonawcy the ANALOGS i BIG CYC który w tym roku świętuje swoją 30 rocznicę , zagrają równo po połowie trasy (8 miast). Najważniejsza idea przyświecająca trasie Pumkay Reggae live to PRAWDA, MUZYKA, SZACUNEK. Jednym słowem MUZYKA powinna łączyć, a nie dzielić, natomiast sama trasa ma charakter otwarty na różne gatunki, jednak bez popadania w irracjonalne skrajności.

W Łódzkim Domu Kultury jako pierwszy i na rozgrzewkę zagrał nasz rodzimy zespół KONKUBENT. Piosenki zespołu są o przemyśleniach i historiach które mają miejsce każdego dnia, opakowane w gitarową muzykę określaną jako rock alternatywny.

Po nim wszedł na scenę GUTEK były wokalista Indios Bravos i jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów na polskiej scenie muzycznej. . Tym razem  jednak pojawia się sam i  debiutuje w roli kompozytora, autora i lidera projektu wraz ze swoim zespołem. Owocem tego ma być już niebawem  debiutancka płyta  GUTEKA. Usłyszeliśmy premierowe kompozycje oraz kilka istotnych utworów z repertuaru Indios Brawos , co było niewątpliwą gratką dla fanów tej popularnej, szczecińskiej formacji. Bez wątpienia to bardzo oczekiwany artysta i jego debiutancka płyta na polskiej scenie muzycznej.

Następnie na scenie pojawiła się płocka grupa FERBEN LEHRE , tego zespołu przedstawiać nie trzeba ich 30-letnia kariera ugruntowała ich pozycję na polskiej scenie muzycznej. Żywiołowe koncerty zawsze grane „na maksa” to bez wątpienia znak rozpoznawczy zespołu. Muzyka FARBEN LEHRE jest energiczna, melodyjna, pełna radości grania i wolna od kompleksów. Ostre, aczkolwiek przystępne dźwięki oraz garść szczerych słów stanowią próbę duchowego porozumienia się z drugim człowiekiem. Utwory to „Anioły i demony, „Erato”, „Ferajna”, „Handel”, „Helikoptery”, „Judasz”, „Matura” , „Spodnie z GS-u” czy „Terrorystan” są znane każdemu fanowi zespołu. Na koncercie usłyszeliśmy też dwa utwory wspólnie z GUTKIEM.

Na zakończenie  zagrał BIG CYC , legendarna formacja ,, cyrkowo –rockowa’’ która powstała w Łodzi w zamierzchłych latach 80-tych.  BIG CYC wstrzelił się znakomicie w swój czas, i połączył melodyjny punk z ironią i kąśliwym humorem Pomarańczowej Alternatywy. Do dziś, muzycy grający niemal 30 lat w tym samym składzie, tworzą jedną z najbarwniejszych i najbardziej oryginalnych formacji rockowych na polskim rynku muzycznym. Autorzy wielu nieśmiertelnych przebojów, takich jak: „Berlin Zachodni”, „Makumba”, „Rudy się żeni” ,,Świat według Kiepskich’’, ,,Każdy facet to świnia’’ i niezapomnianych płyt, m.in. „Z partyjnym pozdrowieniem”, „Wojna plemników”, „Moherowe berety” czy „Z gitarą wśród zwierząt” od lat walczą z paranoją codzienności w uszczypliwy sposób komentując zastaną rzeczywistość. Przed koncertem BIG CYC odwiedził zaprzyjaźniony sklep muzyczny gdzie muzycy spotkali się z fanami  na małym party, były też podpisywane płyty, autografy i  wspólne zdjęcia.  Skiba i jego nieśmiertelny zespół zagrał kipiący energią, wybuchowy materiał i przypomniał nam z dużą dozą ironii rockową lekcję historii w pigułce. Nie zabrakło też piosenki z ostatniego kontrowersyjnego albumu zespołu „Czarne słońce narodu”. Warto więc było być na PUNKY REGGAE LlVE!