Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit już po raz dziewiąty zaprasza do Łodzi twórców i fanów idealnego brzmienia. W tym roku organizatorzy Festiwalu nie ograniczają się jedynie do muzyki i stawiają na wielowymiarowość sztuki. W ostatni weekend października nie zabraknie zaskakujących koncertów, pokazów i instalacji filmowych, ambitnych warsztatów oraz fotograficznego wernisażu.
W tym roku w roli nagrodzonych statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem” superbohaterów wydarzenia znajdą się: Tony Visconti, Gary Numan, Michael Nyman oraz Marek Biliński. Nagrody zostaną rozdane podczas uroczystej gali, która odbędzie się 28 października (sobota) w Klubie Wytwórnia w Łodzi.
Tony Visconti w ciągu ostatnich pięciu dekad pracował nad trzynastoma albumami Davida Bowie, w tym „Low”, „Heroes” czy ostatnią płytą artysty – „Blackstar”. Visconti otrzyma nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za „wybitne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej”. 28 października w Wytwórni artysta wystąpi z supergrupą Holy Holy. Podczas tego jedynego w Polsce koncertu artyści zagrają w całości jedną z płyt Davida Bowie.
Gary Numan jest jednym z najbardziej wpływowych pionierów muzyki industrialnej i elektronicznej na świecie. Wielu znanych artystów, takich jak Jack White czy Nine Inch Nails współpracowało z Numanem i coverowało lub samplowało utwory z jego olbrzymiego katalogu. Gary Numan podczas koncertu, który odbędzie się 27 października (piątek) w Klubie Wytwórnia będzie promował swój, doskonale przyjęty, nowy album „Savage”. Dzień później artysta odbierze statuetkę „Człowieka ze Złotym Uchem” za „pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej”.
Michael Nyman to jeden z najbardziej innowacyjnych i cenionych kompozytorów brytyjskich. Twórca muzyki filmowej, m.in. „Fortepian”, oper i koncertów orkiestrowych. Człowiek renesansu. Wraz z 11 osobowym zespołem – Michael Nyman Band – w ramach Festiwalu Soundedit wystąpi w Filharmonii Łódzkiej w niedzielę 29 października (niedziela). Artysta nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” otrzyma w uznaniu za „szczególną wrażliwość muzyczną”. Spotka się również z festiwalową publicznością, a w Fabryce Sztuki w Łodzi zaprezentuje instalację multimedialną „THE TWELVE-WALLED ROOM, a 12-screen video installation by Michael Nyman”.
Marek Biliński, czyli jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów oraz pionier muzyki elektronicznej w Polsce wystąpi 28 października w Klubie Wytwórnia. Muzyk popularność solową w Polsce zdobył bestsellerowym albumem „Ogród Króla Świtu” oraz wideoklipem „Ucieczka z Tropiku”, który przez telewidzów uznany został najlepszym klipem 1984 r. Podczas uroczystej Gali artysta odbierze nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” za „pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej”.
Uniwersytet Łódzki oraz Festiwal Producentów Muzycznych wspólnie organizują unikatową serię spotkań. Wybitni przedstawiciele nauki, sztuki i biznesu będą opowiadać i dyskutować o tym jak różne znaczenie może mieć słowo sukces. IBM Polska, Infosys Poland, Philips oraz Echo Investment S.A. to firmy, które wspierają projekt.
Spotkania zorganizowane wspólnie przez Festiwal Soundedit oraz Uniwersytet Łódzki odbędą się w dniu 26 października (czwartek) w nowym budynku Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ przy ul. Lindleya 3/5. Początek o godz. 16.00, kolejne spotkania odpowiednio o 17.00 oraz 18.00. Wydarzenie ma charakter zamknięty. Liczba osób mogących uczestniczyć w każdym z paneli jest ograniczona. Chęć uczestnictwa należy zgłaszać mailowo na adres
e-mail: pracodawcy@uni.lodz.pl.
Partnerem tegorocznej edycji Festiwalu Soundedit jest również Kino Bodo, do którego w ramach Festiwalu zapraszamy na pokazy znakomitych filmów muzycznych. Na ekranie będzie można spotkać m.in. Davida Bowiego, Iggiego Popa, The Rolling Stones czy Pharrella Williamsa. Do prezentowanych filmów dokumentalnych muzykę pisali laureaci nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem”.
Skalpel (specjalny koncert z okazji obchodów „stulecia awangardy w Polsce i projektu „Łódź stolicą awangardy”), Gary Numan oraz Daniel Miller (poprowadzi afterparty) wystąpią w Klubie Wytwórnia w piątek (27 października). Tego samego dnia w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym (ul. Piotrkowska 102) odbędzie się wernisaż wystawy Briana Griffina i premiera jego książki „Pop”. Materiał na książkę został zebrany z ponad 160 sesji zrealizowanych z ponad setką muzyków z takich nurtów jak: Post Punk, New Wave czy New Romantic.
28 października w Wytwórni zagrają: Marek Biliński, The Residents oraz Holy Holy. Tego samego dnia odbędzie się uroczysta Gala wręczenia nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem”.
Koncert Michaela Nymana odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej w niedzielę, 29 października o godz. 19.00. W programie znajdą się wszystkie najbardziej znane kompozycje artysty, w tym utwory skomponowane do filmów Greenawaya czy „Fortepianu”. Bilety są dostępne wyłącznie na portalu Bilety24.pl. Współorganizatorem koncertu jest Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina.
Instalacja multimedialna „THE TWELVE-WALLED ROOM, a 12-screen video installation by Michael Nyman” będzie prezentowana w Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3) od 29 października do 18 listopada. Na tę atrakcję, podobnie jak i wystawę Briana Griffina wstęp będzie wolny.
Bilety oraz karnety na Festiwal Soundedit są dostępne na portalach: bilety24.pl, ticketpro.pl, biletomat.pl oraz w kasie Klubu Wytwórnia (ul. Łąkowa 29, tel.: +42 639 55 55, bilety@wytwornia.pl).
Absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego, którzy pojawią się na w Klubie Wytwórnia z Kartą Absolwenta otrzymają 10 % zniżki. Na wyższy rabat mogą liczyć osoby mające konto w programie Uniwersytet-Kultura. Zniżki z Kina Bodo i Uniwersytetu nie łączą się.
Hasło Soundedit ‘17 pozostaje bez zmian: „I Am The Sound”. Tak będzie mógł powiedzieć o sobie każdy, kto zechce razem z nami w Łodzi w ostatni weekend października poznawać tajniki pracy producentów muzycznych, wysłuchać prelekcji, uczestniczyć w warsztatach i dyskusjach panelowych.
I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na Soundedit, zapraszamy do Łodzi.
Zdjęcia: materiały prasowe organizatora