Zapraszamy na premierę „Upadłego Miasta​​​​​​​​”, która odbędzie się 1 lipca w klubie Wytwórnia, zaś 2 lipca sztuka zostanie wystawiona ponownie.

Bilety: 40 zł (do 30.06), 45 zł w dniu spektaklu
1 lipca – premiera
2 lipca – ponowne wystawienie sztuki

Z pewnością zaskoczeniem będzie forma wydarzenia. Koncert / performance / spektakl – taka kolejność terminów najlepiej ją oddaje. Dlaczego? Otóż „Upadłe miasto” cechuje się formą otwartą, pełną niespodziewanych zwrotów akcji oraz zaskoczeń. To z całą pewnością spektakl multimedialny, niepozbawiony oprawy muzycznej. Bo to właśnie muzyka jest istotnym elementem – tworzona i miksowana na żywo podczas występu. Specjalnie na potrzeby sztuki utworzono zespół Bydlaki, który otworzy spektakl w punkowym stylu inspirowanym Jackiem Whitem. Dodatkowo napisany został utwór klasyczny na orkiestrę symfoniczną opowiadający o upadku miasta, o przekornym tytule „Prosperity”.

O czym opowiada „Upadłe Miasto”?

Punktem wyjścia jest historia Detroit – amerykańskiego miasta-legendy, będącego symbolem przemysłowego rozkwitu, jak również spektakularnego upadku. Klęska tego miejsca doprowadziła do skażenia środowiska, a ludziom odebrała możliwość normalnego bytu. Zostawieni sami sobie, bez pomocy, potraktowani przez polityków jak część zepsutego miasta.

Twórcy oddają głos mieszkańcom, na co dzień pomijanym w publicznym dyskursie. Słuchają natury, która chce wypowiedzieć się na temat ciągłego dewastowania jej. Starają się zwrócić uwagę na ekspansywność ludzkich siedlisk i zadawać pytania o etyczne prawo do eksploatacji środowiska oraz granice pomiędzy korzystaniem a nadużywaniem ziemskich zasobów.

Te pozornie fragmentaryczne zagadnienia przenoszą publiczność w otwartą, demokratyczną przestrzeń. Autorzy opowiadają o miastach, które sami tworzymy i które formują naszą rzeczywistość.

Czy zastanawiałeś się, dlaczego akurat TO miasto? Czy dla każdego z nas jest to inne miasto, a może globalna metropolia?

Miejsce powstawania sztuki jest w tym wypadku bardzo symboliczne. Spektakl powstaje w Łodzi, czyli w mieście, które jest do Detroit często porównywane, gdyż przeszło niemal analogiczną drogę. W spektaklu wskrzeszane są miasta, które zdążyły upaść i przeminąć. Twórcy z nadzieją spoglądają w przyszłość, rysując wizje metropolii mających dopiero nadejść.

„Nasze historie rysują się na przecięciu Łodzi, Detroit i naszych rodzinnych miast. W ten sposób na czas trwania spektaklu wraz z widzami formujemy nową, tymczasową przestrzeń, której przyjdzie funkcjonować wobec swoich protoplastów i opowiedzieć się po stronie hedonistycznego dobrobytu, technologicznego rozwoju albo szacunku dla przyrody” – mówi autor tekstu spektaklu Amadeusz Nosal.

Grupa „Tartak”

GRUPATARTAK powstała z inicjatywy Dagmary Mrowiec-Matuszak i Rafała Matuszaka. Grupa tworzy spektakle w intensywnym tempie. Za każdym razem zrzesza ludzi z różnych dziedzin kultury, a każdy ich projekt jest autonomiczny, stanowi połączenie nowych energii i inspiracji. Celem Grupy jest podjęcie wyzwania w postaci cyklicznego wystawiania premier.

Realizatorzy:
reżyseria – Jacek Jabrzyk
tekst – Amadeusz Nosal
scenografia/kostiumy – Mirek Kaczmarek
choreografia – Milena Czarnik
muzyka – Rafał Matuszak

Obsada:
Urszula Gryczewska
Dagmara Mrowiec-Matuszak
Tomasz Kocuj
Paweł Paczesny