Dużą Salę Obrad Urzędu Miasta Łodzi okupują mieszkańcy, którzy nie chcą podwyżek czynszów. Rozmowy z wiceprezydentem Krzysztofem Piątkowskim nie przyniosły rezultatu.

Od godz.15:00 w Urzędzie Miasta Łodzi trwa protest okupacyjny. Mieszkańcy chcą mniejszych podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych. Władze miasta od 1 maja proponują 9 zł/metr kwadratowy stawki bazowej (było 7,03 zł). Jednak urzędnicy mówią, że tylko 400 najemców zapłaci maksymalną stawkę czynszu. Lokatorzy proponują, by wykup jednorazowy był wyraźnie promowany przez miasto dużą bonifikatą. – Chcemy zapłacić 20 procent wartości mieszkania, nie przykładowo 40 procent – Piotr Nowakowski z Łódzkiego Stowarzyszenia Obrony Praw Lokatorów.

W Dużej Sali Obrad są trzy osoby. Około 10 osób jest przy urzędowej szatni na parterze. To przedstawiciele akcji „STOP podwyżce w mieszkaniach komunalnych w Łodzi”. Do urzędu są wpuszczane tylko media. Cały urząd pilnuje Straż Miejska. Wcześniej mieszkańcy byli także na balkonie. Z mieszkańcami spotykają się radni PiS.

Zdaniem radnego Kamila Jeziorskiego (PiS) podwyżka uderza w osoby, które regularnie płacą czynsz. – Teraz muszą wpłacać o 200 zł więcej. Nie mówią, że nie zgadzają się z podwyżką, ale proponują sukcesywną, a nie nagłą. Miasto daje tylko możliwość skorzystania z przepisów dotyczących życiu w niedostatku. Wtedy trzeba po roku zwolnić mieszkanie na mniejsze – mówi Kamil Jeziorski, radny Rady Miejskiej. – Miasto powinno wprowadzać programy osłonowe – dodaje.

Mieszkańcy nadal czekają na rozmowy.

Aktualizacja: O 21 do mieszkańców przyszedł wiceprezydent Krzysztof Piątkowski. Zaproponował kolejne rozmowy, które mają wypracować wspólne rozwiązanie i zmiany w uchwałach Rady Miejskiej. Mieszkańcy wypisali punkty dotyczące przyszłego porozumienia. Dotyczyły one m.in. obniżki stawki bazowej, stawki dla mieszkańców peryferii, zwiększenie pomocy dla osób żyjących w niedostatku czy zwiększenie bonifikat. Mieszkańcy po kilku godzinach opuścili salę obrad. Spotkania odbędą się  w ciągu kolejnych dni. Najbliższa sesja Rady Miejskiej odbędzie się w środę (10 maja) 2017 roku.

Zdjęcia: Piotr Fagasiewicz