Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Radni PO i SLD poparli pomysł władz miasta i skierowali opinię kuratora oświaty do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Od 1 września wszystkie gimnazja będą wygaszane. 

– Kurator chce utworzenia kolejnych szkół podstawowych bez wskazania rejonu oraz nie zgadza się na powstanie liceum. Naszym zdaniem wykracza poza swoje kompetencje i ingeruje w działalność samorządu. Szkoły podstawowe i liceum dwujęzyczne będą od 2018 roku. Tworzenie czterech kolejnych szkół podstawowych, tak jak chce kurator, nie ma merytorycznego uzasadnienia – mówi Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. – Opinii kuratora nie możemy przyjąć w części. Skierujemy ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawa może potrwać około półtora roku – dopowiada. Uchwały o powołaniu nowych szkół będą podejmowane na sesji Rady Miejskiej pod koniec kwietnia.

Radni Prawa i Sprawiedliwości uważają, że powinno się jednak uznać uwagi kuratora, a nie wygaszać wszystkich gimnazjów. Radni PiS próbowali na sesji przedstawić własną uchwałę o siatce szkół zgodną z zaleceniami kuratora. Jednak nie została ona wprowadzona do porządku obrad sesji z powodu braku opinii prawnej.  – Nie powinnyśmy wprowadzać reformy kosztem dzieci. Dramat będzie, gdy przyjdą dzieci do siódmej klasy – stwierdza Marcin Zalewski (PiS), radny Rady Miejskiej. PiS uważa także, że w kilkunastu szkołach jest dwuzmianowość. Urzędnicy zapewniają, że uczniowie mają zajęcia do godz. 16:20 w 18 placówkach.

Posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer sądzi, że reforma ma wiele wad m.in. zwolnienia nauczycieli i pracowników administracji, duże koszty, pogorszenie jakości edukacji oraz utrata dorobku bardzo dobrych gimnazjów.

Zdaniem radnego Mateusza Walaska, przewodniczącego klubu Platformy Obywatelskiej Prawo i Sprawiedliwość próbuje zastosować dyktat ze strony kuratora i administracji rządowej. – Uchwały o powstaniu nowych szkół podstawowych i liceum podejmiemy w normalnym trybie – stwierdza Walasek.

Małgorzata Niewiadomska-Cudak (SLD), wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej uważa, że kurator powinien sprawować nadzór pedagogiczny, a miasto tworzyć siatkę szkół. – Zaproponowana siatka szkół powstała po konsultacjach, na których kuratora nie było – stwierdza Niewiadomska-Cudak.

Za skierowaniem opinii kuratora do sądu głosowali radni PO i SLD, przeciw byli radni PiS.Radni zaapelowali  (w formie stanowiska), by stworzyć nowe placówki oświatowe.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
PODZIEL SIĘ
Bartłomiej Krasnodębski
Specjalizuje się w sprawach miejskich i kulturze. Wielki miłośnik teatru i sztuki przez duże "S". W naszej redakcji od niemal samego początku.