Dzisiaj (4 marca) w Powszechnym rusza XXIII Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Imprezę zainauguruje o godz. 18:00 Teatr Stary z Krakowa.

Pierwszym spektaklem tegorocznego festiwalu będzie przedstawienie „Triumf woli” w reżyserii Moniki Strzępki w wykonaniu aktorów Teatru Starego z Krakowa. W Triumfie woli została zaprezentowana historia  Katherine Switzer – pierwszej kobiety, która w 1967 roku przebiegła oficjalnie maraton w Bostonie. Biegaczka specjalnie ukryła swoją płeć, by móc wystąpić w zawodach. Dopiero w 1984 roku maraton kobiet stał się dyscypliną olimpijską.

Przed spektaklem będzie zaprezentowana wystawa nawiązująca do Roku Awangardy „Awangarda jako stan umysłu”.

W niedzielę (5 marca) o godz. 20:00 na festiwalu pojawi się Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa ze spektaklem „Wszystko o mojej matce” w reżyserii Michała Borczucha. Przedstawienie odnosi się do znanego filmu Pedro Almodovara. Jest to to osobista opowieść o ludziach, którzy w młodości utracili matki umierające z powodu choroby nowotworowej.

Kolejne festiwalowe przedstawienia odbędą się od 12 marca. Szczegóły repertuaru można znaleźć na stronie www.powszechny.pl