W piątek (24 lutego)  w Łódzkim Domu Kultury odbył się drugi w tym roku koncert z cyklu Prog-Rockowanie, skierowane do zwolenników ambitnego, rockowego grania podniesionego do rangi sztuki. Wystąpiły trzy poznańskie grupy: ABSTRAKT, BEYOND THE EVENT HORIZON oraz APPLESEED.

Jako pierwszy wystąpił ABSTRAKT który gra  żywiołowo, ostro i czasami mroczne. Ich muzyczne fascynacje lokują się w pobliżu Hawkwind, ocierają się o Pink Floyd, muskają Tool i wczesny Riverside.  Ich debiutancki album ,,Limbosis’’, wydany 2 lata temu, zebrał wiele pozytywnych opinii. Usłyszeliśmy dwa nowe utwory z nowej płyty nad którą zespół obecnie pracuje , a zapowiadana jest na koniec tego roku. Fani zarówno  prog-rocka oraz post-rocka, jak metalu  byli zadowoleni z ich występu.

Po krótkiej przerwie na scenie pojawił się APPLESEED to z kolei zespół, którego muzyki nie da się jednoznacznie zaklasyfikować . To szeroko pojęta twórczością takich legend jak Pink Floyd, Yes, King Crimson, Led Zeppelin, Wishbone Ash czy The Doors , a zaaranżowane bardzo nowocześnie kompozycje prowadzą do skojarzeń  z Anathemą, Archive, Aphex Twin . Grupa istnieje ponad 10 lat i ma na swym koncie dwie płyty długogrające i jedna EP-kę, a także mnóstwo koncertów . Muzyka zespołu to huśtawka nastrojów, począwszy od subtelnych i delikatnych dźwięków, a skończywszy na rockowej energii. Występ zespołu został przyjęty z aplauzem.

Na zakończenie wystąpił BEYOND THE EVENT HORIZON to przedstawiciel coraz modniejszego  nurtu post-rockowego w naszym kraju. Grają  muzykę instrumentalną, która w niesamowity sposób potrafi malować pejzaże i obrazować historie, jednocześnie  zbliżając się do ambientu.  Kompozycje to przestrzenne dźwięki i harmonie pełne efektów specjalnych, a rozbudowane utwory zabierają odbiorcę w wymiar jakiego próżno szukać w szarej codzienności. Usłyszeliśmy kompozycje pochodzące z debiutanckiego albumu ,,Event Horizon’’ . Dodatkową, atrakcją i akcentem ich koncertów są wyświetlane na ekranie pokazy video, zaaranżowane specjalnie do każdego z utworów. Ta bardzo ciekawi i atrakcyjna muzyka bardzo podobała się fanom prog jak post rocka.

Występ zespołów to była gratka dla odbiorców i fanów tego rodzaju muzyki. Szkoda tylko ze jest ona  jeszcze mało popularna  i ma wąskie grono słuchaczy , a na koncerty przychodzi nie dużo publiczności.

Zapraszamy do fotorelacji z Prog-Rockowania z Ł.D.K-u.