W tym tygodniu rozpoczną się obchody 50-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi. Uświetni je 19 stycznia (czwartek) o 19:00 jubileuszowe wystawienie „Halki” Stanisława Moniuszki w reżyserii Jarosława Kiliana.

Pomysł na jubileuszowe wystawienie „Halki” zaproponowali artyści seniorzy, którzy brali udział w wystawieniu opery w 1967 roku.Przypomnijmy, że na otwarcie Teatru Wielkiego zaprezantowano Halkę Stanisława Moniuszki, Kniazia Igora Aleksandra Borodina, Straszny dwór Stanisława Moniuszki i Carmen Georgesa Bizet

-Halka to uniwersalne dzieło sztuki zakorzenione w kulturze polskości. Ma w sobie pierwiastek słowiańskiej melancholii. W utwór wpisane są także ludzkie dramaty. Staramy się to pokazać – mówi Jarosław Kilian, reżyser. – Przy ascetycznej scenografii pojawią się historyczne kostiumy czyli kontusze oraz góralskie gunie i pasy. Żakardowe tkaniny powstały na zamówienie teatru na starych krosnach – dodaje.

Zdaniem dyrektora artystycznego teatru Wojciecha Rodka Halka to znakomity muzyczny dramat z wspaniałymi melodiami. – W dramacie skomponowanej przez Stanisława Moniuszkę nośnikiem jest nie tylko libretto, ale także muzyka – stwierdza Rodek.

Przed jubileuszowym przedstawieniem w czwartek (19 stycznia) od godz. 12:30 będą trwały różne wydarzenia m.in. przecięcie wstęgi, wręczenie nagród Marszałka Województwa, odsłonięcie tablicy w Sali Baletowej poświęconej Witoldowi Borkowskiemu  (tancerz, choreograf, pedagog, inicjator i współtwórca Łódzkich Spotkań Baletowych, kierownik zespołu baletowego Teatru Wielkiego), otwarcie wystawy „Filary” oraz złożenie Kapsuły Czasu (każdy będzie mógł wpisać kilka słów do skrzyni). Wieczorem o 19:00 jest przewidziany jubileuszowe wystawienie Halki.

 

 

W piątek 20 stycznia) o 18:30 zaplanowano jubileuszowy koncert „Szumią jodły od pół wieku” w którym wezmą udział obecni artyści Teatru Wielkiego, a specjalnymi gośćmi  będą Delfina Ambroziak, Janina Niesobska, Halina Romanowska, Jerzy Jadczak, Kazimierz Knol, Tadeusz Kopacki, Zdzisław Krzywicki, Eugeniusz Nizioł i Andrzej Saciuk. Kierownictwo muzyczne: Wojciech Rodek, gospodarze wieczoru:  Paweł Gabara i Wojciech Rodek, prowadzenie: Katarzyna Jasińska i Michał J. Stankiewicz.

Kolejne spektakle Halki pojawią się w repertuarze od soboty (21 stycznia) – I premiera do 29 stycznia 2017 roku. Szczegóły na stronie teatru www.operalodz.com