archiwum_katowice-tattoo-konwent_2014_fot-ewa-maruszakPodczas Tattoo Konwentu zobaczyć można tysiące unikatowych tatuaży. Spojrzenia przykuwają najbardziej te świeżo wyjęte spod igły prowadzonej zręczną ręką tatuatora, ale ogromną i najbardziej zróżnicowaną kolekcję obrazów można dostrzec na ciałach uczestników wydarzenia. Sztuce tatuażu artystycznego daleko jest do powtarzalności i mainstreamowych wzorów. Podobnie jest w przypadku atrakcji muzycznych towarzyszących każdej edycji festiwalu. Na scenie nie pojawiają się znani z telewizji popowi piosenkarze, jednak wykonawcy, którzy mają okazję występować na Tattoo Konwent są doskonale znani melomanom obserwującym scenę alternatywną. Dla wielu z nich gwoździem programu na pierwszej w historii edycji Łódź Tattoo Konwent będzie koncert Dezertera.

Legendy punk rocka 

Zespół Dezerter historią sięga lat 80 i odegrał ważną rolę w formowaniu polskiej sceny niezależnej, jeszcze w czasach komunistycznych. Na początku kariery grupa SS-20, tworzona przez zbuntowanych młodzieńców borykała się przede wszystkim z dokuczliwą dla artystów cenzurą, która zmusiła formację do zmiany nazwy na „Dezerter”. Tworząca pod tym szyldem do dziś grupa, nagrała łącznie kilkanaście albumów studyjnych i koncertowych. Ich pierwsza płyta „Underground Out of Poland” wydana została w 1987 r. w USA. W tym samym roku, w Polsce ukazała się „Kolaboracja”, która została poddana wielu zabiegom cenzury. Nie oszczędzono tytułu, okładki czy fragmentów nagrań, na które nałożone charakterystyczne „piki”. Najnowszym dzieckiem Dezertera jest płyta „Większy zjada mniejszego”, która ujrzała światło dzienne dwa lata temu. Zespół ma na koncie liczne trasy koncertowe w kraju i Europie. W 1984 odbył się legendarny występ formacji na festiwalu Jarocin, który zapisał się na kartach historii zespołu, ze względu na konflikt z organizatorami. Wbrew licznym ograniczeniom systemowym, legendarna grupa już na początku lat 90 dała koncert w tak odległym zakątku świata jak Japonia. Dziś Dezerter znany jest nie tylko punk rockowym wyjadaczom, lecz także młodym obserwatorom sceny rockowej w Polsce. Wysoką pozycję grupy potwierdza między innymi nagrana w 2006 roku składanka „Nie ma zagrożenia, jest Dezeter”, która zawiera 50 utworów zespołu, wykonanych przez inne punk rockowe składy.

Jedną z formacji, która wzięła udział w projekcie było kultowe Bulbulators. Skład również zagra dla publiczności Łódź Tattoo Konwent i tym samym do listy swoich koncertów doliczy czwarty występ na największym cyklu festiwali tatuażu w Polsce. Bulbulators pojawiało się na tej samej scenie co międzynarodowe gwiazdy punk rocka: The Adicts, UK Subs czy The Exploited. Grupa Bulbulators powstała 17 lat temu z inicjatywy Adama Latosińskiego, znanego z Ramzes and The Hooligans. W twórczości składu da się słyszeć inspiracje punk rockiem z lat 70 oraz klasycznym street punkiem. Chociaż swój pierwszy album nagrali dopiero w 2000 roku, szybko nadrobili czas i dziś mogą pochwalić się 7 studyjnymi albumami.

Dezertera i Bulbulators na scenie Tattoo Konwent wspierać będzie lokalny skład Royal Spirit. Ekipa z Łodzi zaprezentuje publiczności swoją twórczość idealnie wpisującą się w proste zasady rządzące sceną punk rockową. Na ich utwory składają się teksty o trudach i prostocie życia oraz energetyczne granie.

Młodzi gniewni 

Z myślą o osobach, które bardziej odnajdują się w tekstach pisanych przez polskich raperów, na Łódź Tattoo Konwent zaproszono KubęKnapa i Karty’ego. Pierwszy ze wspomnianych artystów szerzej zaistniał dzięki współpracy z raperem znanym pod pseudonimem Ten Typ Mes. Knap zarymował w czterech utworach, które znalazły się na albumie „Ten Typ Mes i Lepsze Żbiki”. Jeden z utworów Kuby znalazł się też na kompilacji „Popkiller Młode Wilki 2013”. Swój pierwszy album „Lecę, chwila, spadam” nagrał przy współpracy z Alkopoligamia.com. Fani cenią go za nietuzinkowe występy i sceniczny luz. Ma za sobą między innymi występy na Hip-hop Kemp. Kuba Knap na Tattoo Konwent zagra wyjątkowy, przedpremierowy koncert, na którym fani usłyszą najnowsze utwory z niewydanej jeszcze płyty.

Kartky to również przedstawiciel młodego pokolenia raperów, a także reprezentant QueQuality. Debiutował dobrze przyjętym albumem „Preseason Highlights”. Pochodzący z Bytomia MC zaakcentował swoją obecność na scenie hip-hopowej także kolejnymi dwiema płytami, przepełnionymi buntowniczymi numerami zarapowanymi niskim, surowym wokalem. W ostatnim czasie skupił się na wspólnym nagrywaniu z Emesem Miliganem.

Elektroniczny beat i nietypowy instrument

Tattoo Konwent to również okazja do zabawy przy muzyce elektronicznej, serwowanej przez dj’ów reprezentujących różne nurty. Matyz łączy breakbeat, garage, funk i glitch hop. Wspólnie z dj Mono tworzy audycję Different Beats. Mono to jeden ze 100 najlepszych Dj’ów w Polsce. W swojej 23 letniej karierze klubowej bawił się wieloma konwencjami, dziś nie zamyka się w żadnym nurcie, mieszając tempa i gatunki. Stali bywalcy Tattoo Konwent doskonale znają PZG, który zamyka zacne grono djskie. Niezwykłą gratką dla fanów nietypowych występów muzycznych, będzie pokaz w wykonaniu Marcina Jaskowskiego, który jako jeden z nielicznych w kraju i na świecie zdecydował się ćwiczyć sztukę gry na handpanie. To jeden z najmłodszych instrumentów na świecie, charakteryzujący się magicznym, egzotycznym brzmieniem.

Bilety na Łódź Tattoo Konwent

Bilety na wydarzenie dostępne są w przedsprzedaży w cenach 35 zł za bilet jednodniowy i 45 zł za karnet dwudniowy. Istnieje również możliwość zakupienia wejściówki VIP za 200 zł. Bilety i dodatkowe informacje znaleźć można na http://lodz.tattookonwent.pl/.

archiwum_tattoo_konwent_20131