Gaba Kulka wystąpi w klubie Wytwórnia. Artystka pojawi się w Łodzi w najbliższą niedzielę a na koncercie usłyszeć będzie można między innymi repertuar ze zbliżającej się płyty „Kruche”.


Bilety:
przedsprzedaż: 40 zł – ulgowe, 45 zł – normalne

w dniu koncertu: 45 zł – ulgowe, 50 zł – normalne

Nowy album Gaby Kulki ukaże się jesienią i będzie nosił tytuł „Kruche”. To kontynuacja twórczej współpracy ze stałym składem: Robertem Raszem, Wojtkiem Traczykiem i Wacławem Zimplem, którzy towarzyszą jej od lat w koncertach i współodpowiadają za brzmienie ostatnich dwóch płyt (albumu „Wersje”i cenionego przez krytyków i słuchaczy „The Escapist”). Po raz kolejny produkcją zajął się Marcin Bors.

„Kruche” jest pod wieloma względami rozwinięciem muzycznym osadzonego w latach siedemdziesiątych Eskapisty, ale odróżnia się od poprzednika mocniejszym, elektrycznym charakterem, gdzie przesterowana gitara basowa zastępuje kontrabas, a nawet delikatne ballady opowiadają raczej o zmierzchu cywilizacji niż o sprawach sercowych.

Koniec świata i jego bardziej osobista, miniaturowa wersja – śmierć i idące za nią zapomnienie – są zresztą powracającym motywem na „Kruchym”. Ale jest to też album bezwstydnie ekstrawertyczny, punktowany rockowymi odezwami: zagrzewającymi do walki z despotami, opiewającymi miłość wbrew entropii i wiarą w siłę, która tkwi w pozornej słabości: to, co kruche, bywa też nad wyraz mocne.

Gaba Kulka oficjalnie  karierę  muzyczną  rozpoczęła  w  2006  roku  od  samodzielnie  nagranej  i  wydanej własnym sumptem płyty „Out”. To wtedy zaczęły zauważać ją media i publiczność. Jednak przełomem był wydany z wielkim hukiem trzy lata później „Hat, Rabbit”. Posypały się laury: „Mateusz” radiowej Trójki, nominacja do paszportu Polityki, złota płyta i doskonałe recenzje, a także Fryderyk dla „wokalistki roku”.

Chwilę później światło dzienne ujrzał „Sleepwalk”, wspólne dzieło Gaby i znanego m.in. z zespołu Futro Konrada Kucza. Był to pierwszy z licznych i różnorodnych projektów, w jakich  artystka  wzięła  udział  (od  piosenek  Iron  Maiden  w  autorskich  aranżacjach  zespołu Baaba po piosenki Wojciecha Młynarskiego), zanim publiczność mogła usłyszeć kolejny w pełni  autorski,  premierowy  album:  długo  wyczekiwany,  świetny  „The  Escapist”  wydany  w 2014 roku.

Na płycie słychać, jak wyraźnie zarysował się muzyczny charakter Gaby i towarzyszącego jej  od  kilku  lat  na  koncertach  i  w  studiu  składu  muzyków.  Czuć  silne  inspiracje  gigantami piosenki lat 70., jazzem i folkiem, ale i krzykliwymi latami 80. – w singlowym utworze „Wielkie wrażenie”.