W czwartkowy wieczór (29 września)w sali kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury wystąpił niemiecki, thrash metalowy Necronomicon, który po raz pierwszy koncertuje w naszym kraju. Jako  suport wystąpiły Hortus Animae i  HatriX.

Na rozgrzewkę jako piersi zagrała formacja z Częstochowy HatriX . Ten młody zespół powstał niespełna trzy lata temu i grają dynamiczny thrash metal. Chłopaki  ukończyli swoją pierwszą EPkę pod tytułem ” Deny the Death ” i obecnie pracują nad debiutanckim LP.

Po krótkiej przerwie technicznej na scenie pojawili się ponowie z Hortus Animae  (z łac.- ogród dusz).Grupa powstała 1997 w Rimini we Włoszech .Zespół tworzy doskonałą muzykę przekraczając jednocześnie granice w metalu jak i innych gatunkach.  Prasa próbowała określić ich muzykę tworząc takie terminy jak progresywny black metal, prog-goth-black, avant-garde extreme metal etc. by ostatecznie poprzestać na “Hortus meetal”. Mroczne ciężkie a czasami melodyjne brzmienie zespołu tworzy niesamowity klimat i nastrój na scenie a stroje i charakteryzacje przypominają o metalowym pochodzeniu. Zespół był aktywny od 1997, nagrał jedno demo, trzy albumy po czym rozwiązał się w 2006 roku, aby reaktywować się w 2014. Grali z  takimi sławami jak Napalm Death, Konkhra, Lacuna Coil, Ancient, Mortuary Drape i Necrodeath oraz wpółpracować z wieloma muzykami jak chociażby Moonbeam z Iblis, Ecnerual z Profezia, Mourning Mist czy Liv Kristine z Theatre of Tragedy / Leaves’ Eyes. Na koncertach zespół promuje swoją nową EP “There’s No Sanctuary”.

Obecny skład zespołu to : Martyr Lucifer – vocals, Hypnos – guitars, Bless – keyboards, Grom – studio drums // GL Ghöre – live drums, Adamant – bass, MG Desmadre – guitars.

Na koniec przyszedł czas na gwiazdę wieczoru niemiecki thrash metalowy  Necronomicon . W swojej ponad 30 letniej karierze nigdy nie mieli okazji przyjechać do Polski , będą to dwa koncerty w Łodzi i Wrocławiu. Podczas koncertów promują swój najnowszy album „Pathfinder….between heaven and hell“. Nie zabrakło również ich sztandarowych utworów “Possessed by Evil” czy „Dark Land”.

W 1984 roku czterech młodych mężczyzn, postanowiło założyć zespół ,który stał się w późniejszych latach, kultowym przedstawicielem thrash metalu. Nazwali go NECRONOMICON. Dwa albumy debiutancki  „Necronomicon” i drugi  „Apocalyptic Nightmare” z 1987roku przyniosły sławę zespołowi ,  a single “Magic Forest”, “Dark Land” i “Possessed by Evil” stały się kultowymi klasykami thrash metalu. Album “Escalation” z 1988 roku dochodzi do Top 30 Rock Charts. W 1994 roku ukazuje się nowe wydawnictwo “Screams”. Krótko po premierze płyty płonie sala prób niszcząc cały sprzęt. Jakby było mało pecha ,wytwórnia z którą Necronomicon miał podpisany kontrakt, znika z rynku nie wypłacając swoich zobowiązań wobec grupy. Chłopacy jednak nie poddają się i po demo “Possessed Again!” wypuszczają w 2004 roku długogrający album “Construction of Evil”. Album zebrał dziesiątki pozytywnych recenzji i zawędrował na szóste miejsce hiszpańskiego Top CHEARTS. Pozytywnie podbudowani sukcesem “Construction of Evil” , muzycy zabierają się do pracy nad kolejnym albumem. „Revenge of the Beast” z 2007 roku to kolejny sukces wydawniczy zwieńczony dużą trasą po Europie i Rosji. W grudniu 2010, Freddy rozpoczął komponowanie nowych utworów do albumu „Invictus” którego premiera odbyła się w 2012 roku. W 2015 roku ukazał się ósmy, duży album Necronomicon „Pathfinder….between heaven and hell“. Płyta zawiera 11 utworów i będzie grana przed  wymagającymi fanami w Polsce.

Koncert Necronomicon  wyśmienity !  Warto było zobaczyć ten koncert i posłuchać naprawdę dobrego thrash metalu .Panowie mimo upływu lat trzymają się znakomicie. Licznie przybyła publiczność i fani zespołu byli zachwyceni . Koncert zakończył się bisem.