Z Innej Beczki zaprasza na kolejny koncert z cyklu Tęgie Granie. Zagra InFidelis – instrumentalny duet założony przez Helenę Matuszewską i Martę Sołek.

Miejsce: Z Innej Beczki (Moniuszki 6, Łódź)
Start: 20:00
Wstęp: 15 zł
InFidelis znaczy NieWierne. Duet czerpie z tradycji, ale nie jest wierny rutynie. Główne role grają w nim dwa niezwykłe instrumenty ludowe – suka biłgorajska i fidel płocka, spotykając się na scenie z looperem. Wyróżnia je specyficzna, paznokciowa technika gry. Helena i Marta pozwalają im na surowe brzmienie – wycie, warczenie, sucze skrzypienie, a także na kobiecą delikatność, czułość i spokoj. Dzień przeplata się tu z nocą, radość ze smutkiem i pogodną melancholią, tęsknota ze spełnieniem.
Repertuar duetu jest inspirowany melodiami ludowymi z całej Polski – tymi znalezionymi w dziełach Oskara Kolberga i tymi zasłyszanymi na własnym podwórku. InFidelis nie dotrzymuje wierności żadnemu gatunkowi, stylistyce czy konwencji. To nie muzyka korzeni, lecz muzyka koron drzew – punkt wyjścia do własnych artystycznych poszukiwań.
InFidelis są laureatkami konkursu Nowa Tradycja 2016 – II nagroda oraz nagroda publiczności „Burza Braw”, a także konkursu Scena Otwarta na Mikołajkach Folkowych 2015 – II nagroda. We wrześniu 2015 ukazał się ich debiutancki album „Projekt Kolberg”, zrealizaowany dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.
Skład:
Helena Matuszewska – suka biłgorajska, looper
Marta Sołek – fidel płocka, suka biłgorajska