Czwartkowy ( 28 lipca) wieczór obfitował w Wytwórni w wydarzenia muzyczne. W pierwszej części koncertu usłyszeliśmy uczestników Intl Jazz Platform – mistrzowskich warsztatów jazzowych, którzy przez ostatnie cztery dni uczyli i wymieniali się doświadczeniami oraz wspólnie tworzyli muzykę.

Oprócz czołowych przedstawicieli europejskiej sceny improwizowanej: Macieja Obary, Dominika Wani, Ole Morten Vaagana , Jona Falta i Jima Black-a w warsztatach brali udział młodzi muzycy z Polski i zagranicy. Efektem ich pracy był koncert podzielony na pięć części, w czasie których poszczególne grupy pod okiem liderów prezentowały przygotowane kompozycje.

Druga część koncertu to hołd złożony legendarnemu saksofoniście Tomaszowi Szukalskiemu. Prowadzący przypomniał, że to już kolejne wspomnienie tego wybitnego artysty podczas Letniej Akademii Jazzu. Rok temu Tomasz Stańko prezentując projekt Balladyna, uczcił pamięć swojego muzycznego towarzysza, a do jego twórczości nawiązali także Piotr Damasiewicz  wraz z Gerardem Lebikiem. Melomani, którzy uczestniczą w LAJ od kilku lat pamiętają tez doskonale prawdopodobnie ostatni publiczny występ Tomasza Szukalskiego, który odbył się w 2010 roku z formacją Artura Dutkiewicza.

Tym razem na scenie Wytwórni Piotr Wojtasik przypomniał łódzkiej publiczności niezwykłe nagrania dokonane z Tomaszem Szukalskim z  płyty „Escape”, nagrananej w 1999 r. Temu utytułowanemu trębaczowi na scenie towarzyszyli saksofoniści Viktor Toth i Maciej Sikała, basista Michał Barański i perkusista Eric Allen .

Już za tydzień kolejna odsłona Letniej Akademii Jazzu. Tym razem pod kierownictwem muzycznym Rafała Stępnia (piano) i z udziałem takich muzyków, jak: Krzysztof Gradziuk (bębny), Paweł Puszczało (kontrabas), Łukasz Korybalski (trąbka), widzowie będą mogli przenieść się w muzyczny świat brzmień skandynawskich (zainspirowanych estetyką Torda Gustavsena, Larsa Danielssona, Jacoba Karlzona), klasycznych (Miles Davis), free jazzowych (w stylu Ornette Colemana)

Tekst i zdjęcia: Piotr Fagasiewicz

Zdjęcia: Marek Maciejewski