Zapraszamy na jubileuszową 25 edycje festiwalu Drum Fest. W ramach tegorocznego wydarzenia będzie można usłyszeć koncerty oraz warsztaty wielu gwiazd sceny polskiej oraz zagranicznej, odbędzie się także Międzynarodowy Konkurs Wibrafonowy i Marimbowy (15.10) oraz konkurs gry na zestawie perkusyjnym YOUNG DRUM HERO (22.10). Poniżej niektóre z wydarzeń:

DRUM SPIRIT

30.09 – Olesno
01.10 – Brzeg
02.10 – Opole

templateDRUM SPIRIT- zespół marszowy z Dadizele w Belgii. Przez lata Drum Spirit z tradycyjnego zespołu perkusji marszowej przerodził się w lidera czołówki europejskiej. Zespół składa się z różnych sekcji perkusyjnych, usłyszeć można marimby, wibrafon, talerze oraz mocną sekcję bębnów marszowych. Drum Spirit porywa publiczność zarówno podczas pokazów w salach, jak również przemarszów i pokazów w plenerze.

KINGA GŁYK TRIO

08.10- Brzeskie Centrum Kultury
18.10 – Chorzowskie Centrum Kultury

Koncert bluesowy w składzie Kinga Głyk – gitara basowa, Irek Głyk – perkusja, Piotr Matusik – piano.

VIBES BEYOND SUPER TRIO

11.10 – Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej, Opole.

templateMuzyka tej nowo uformowanej grupy charakteryzuje się nietuzinkowymi kompozycjami Rolanda Neffego, który swoje umiejętności rozwijał już przy okazji swoich pierwszych projektów, a także żywo ukazuje jego własny styl łączący awangardowe brzmienie z mocno osadzonym groovem. Muzyka przekraczająca granice, jednak ściśle zakorzeniona w nurcie jazzu.Podczas gdy wielu muzyków wskazuje na ich artystyczną wirtuozerię odsuwając na bok niedocenionych kontrabasistę, Peter Herbert, oraz perkusistę, Reinhardt Winkler, Vibes Beyond udowadnia, że jest jednością, finezyjnym triem wgłębiającym się w złożone melodie.

KONCERT KLASYCZNY Z ORKIESTRĄ SYMFONICZNĄ FILHARMONII OPOLSKIEJ
Mark Ford, Frederic Macarez, Ludwig Albert

14.10 – Filharmonia Opolska

Mark Ford (USA) jest wykładowcą perkusji na uniwersytecie w Denton w Północnym Teksasie, kompozytorem oraz aktywnym marimbafonistą występującym na całym świecie. W swoim dorobku ma wiele nagranych płyt marimbowych i perkusyjnych.Frederic Macarez template(Francja) jest jednym z najbardziej aktywnych muzyków swego pokolenia. Przez wzgląd na jego pedagogiczne i muzyczne działania Macarez ma czynny wpływ na kształtowanie sztuki perkusyjnej we współczesnym świecie. Obecnie jest głównym kotlistą Paryskiej Orkiestry Symfonicznej, wyróżniającym się solistą i założycielem zespołu kameralnego.Ludwig Albert (Belgia) – wirtuoz marimby, uznany w świecie profesor. Jako pierwszy Belg tworzył i grał koncerty z wirtuozką marimby z Japonii Keiko Abe. Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Marimby w Belgii oraz Konkursu Marimbowego.

LIZZARD

21.10 – Centrum Wystawienniczo – Kongresowe,
Opole22.10 – Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko, Gliwice

Lizzard został założony w 2006 roku. W ich muzyce można usłyszeć polirytmiczne dźwięki porównywane do twórczości Tool czy King crimson. Supportowali największe francuskie gwiazdy – Gojira, Punish Yourself, Loudblast, Enhancer, a także zagranicznych wykonawców – Terry Bozzio czy Adrian Belew Trio.

FLOTSAM & JETSAM

21.10 – Centrum Wystawienniczo – Kongresowe, Opole

Flotsam And Jetsam(USA) – zespół powstały w 1983 roku w Phoenix, Arizona. Zaliczany jest do nurtu thrash metalu. Do klasyki thrashu z czystym sumieniem można zaliczyć dwie pierwsze płyty Flotsam And Jetsam, czyli „Doomsday For The Deceiver” (z doskonałymi numerami „Hammerhead” i „Iron Tears”) oraz „No Place For Disgrace” (klasyk „Dreams Of Death” i kapitalny cover Eltona Johna „Saturday Night’s Alright For Fighting”).

RICK LATHAM TRIO

22.10 – Centrum Wystawienniczo – Kongresowe, Opole
23.10 – Centrum Kultury, Ruda Śląska

Rick Latham to jeden z najbardziej wziętych sesyjnych i koncertowych perkusistów w USA, uznany artysta solowy, kompozytor, autor, wykładowca i guru perkusji. Sukces jego książki „Advanced Funk Studies” zwrócił na niego uwagę całego świata perkusyjnego zaledwie w wieku 25 lat. Obecna działalność Ricka Lathama obejmuje intensywne trasy koncertowe, sesje nagraniowe, warsztaty perkusyjne, masterclasses, lekcje prywatne, ale także komponowaniei produkcję muzyczną. W zespole Groove gra z Nicola Sorato – bas, Ruggero Robin – gitara elektryczna.

MICHAEL LANDAU GROUP

23.10 – Centrum Wystawienniczo – Kongresowe, Opole

Michael Landau to wybitny amerykański gitarzysta. W wieku 20 lat został muzykiem sesyjnym i w następnych latach współpracował z m.in.: Michaelem Jacksonem, Pink Floyd, Milesem Davisem, Joni Mitchell, B. B. Kingiem, Rodem Stewartem.Trio Micheala Landau to zdecydowanie Super Grupa. W skład zespołu wchodzi również perkusista  Gary Novak.  Bębniarz, który ma zakres dynamiki Steve’a Gadda, potężne uderzenie, które przeradza się w delikatny szum. Kiedy był młodym początkującym perkusistą jego styl i gra na perkusji zwróciła uwagę  Chick Corea, następnie do współpracy zaprosił go Allan Holdsworth oraz na długie lata  Alanis Morissette.Nowojorski basista Reggie Hamilton zaczął grać na basie w wieku 11 lat. Grał dużo muzyki R&B oraz jazzowej w  jazz klubach. Grał z wieloma amerykańskimi sławami, między innymi Seal, Eros Ramazzotti, Billy Childs, Christina Aguilera, Anita Baker, Bette Midler, George Duke, Whitney Houston, David Lynch, Mariah Carey, Tina Turner.

NIK WEST BAND

23.10 – Centrum Wystawienniczo – Kongresowe

Amerykańska wokalistka i basistka, pomysłodawczyni światowego konkursy gitarowego dla kobiet Queen of Strings Jej debiutancki album to Just in the Nik of Time. Grała z wieloma sławami takimi jak Prince, The New Power Generation, John Mayer, Steven Tyler. Jest niesamowicie ekspresyjną wokalistką. Koncertowała i nagrywała z Davidem Stwartem z Eurythmics, ze zwycięzcą nagrody Grammy – producentem i autorem tekstów Glenem Ballardem (Alanis Morissette, George Strait, Michael Jackson). Umiejętności i zręczność w grze na basie Nik West doceniła potężna firma Fender, której jest wizytówką i jako jedna z pierwszych zaczęła grać na 6sio strunowym basie Fendera. Seria basów elektrycznych Dimension Bass został stworzona wspólnie z Nik w 2013 roku.

RAY WILSON

25.10 – Filharmonia Opolska

ray willsonByły wokalista zespołu Genesis. W roku 1994 Ray dołączył do szkockiego zespołu Stiltskin. Debiutancki singiel tej grupy, „Inside“, stał się sensacją muzyki grunge i znalazł się na pierwszym miejscu większości europejskich list przebojów. Po sukcesie Stiltskin, muzycy zespołu Genesis zwrócili uwagę na Raya Wilsona i zaproponowali mu współpracę po rezygnacji Phila Collinsa. Wydał płytę z Genesis zatytułowaną „Calling All Stations”, która okazałą się wielkim sukcesem i zapoczątkowała trasę koncertową „Calling All Stations Tour”. W roku 2001 Ray Wilson rozpoczął karierą solową. Ray Wilson jest założycielem i fundatorem działającej w Poznaniu Fundacji Raya Wilsona, której głównym celem jest wspieranie i aktywizacja osób z marginalizowanych warstw społecznych.

MIKE TERRANA

27.10 – Chorzowskie Centrum Kultury
28.10 – Koncert z Orkiestrą Symfoniczną, wokal – Erika Bianki

templateProjekt łączy muzykę klasyczną z rockiem. Terrana to amerykański perkusista, który współpracował z takimi wykonawcami jak Yngwie Malmsteen, Tony MacAlpine, Roland Grapow, Tarja Turunen, Axel Rudi Pell, Rage, Masterplan czy Metalium. Koncert z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej poprowadzi dyrygent Levon Manykyan z Bułgarii, na wokalu usłyszymy Ericę Bianki (Włochy).

Szczegółowe informacje oraz plan wydarzeń na stronie http://drumfest.pl/ Bilety dostępne za pośrednictwem portalu Ticketpro, w salonach muzycznych Ragtime, w punktach Empik oraz Media Markt.