Ryś Gabryś od dnia swoich urodzin wzbudzał ogromne zainteresowanie zarówno wśród opiekunów, jak i zwiedzających. Nic dziwnego, bo to pierwszy ryś urodzony w łódzkim ZOO, a liczba osobników żyjących na wolności w Polsce wynosi zaledwie 200 szt. Jego narodziny oraz doskonałe pochodzenie zostały dostrzeżone  również w Polsce i nasz ryś zakwalifikował się do projektu reintrodukcji.

Od 2011 roku Ogród Zoologiczny w Łodzi zamieszkuje para rysiów. Samica Bertha ma 7 lat i pochodzi z ogrodu zoologicznego z Helsinek, natomiast 6-letni samiec Keith przybył do nas z Monachium. Para w maju ubiegłego roku (17.05.2015) doczekała się pierwszego potomka, samczyka, któremu nadano imię Gabryś.

Zaledwie po kilku miesiącach od narodzin, Gabryś został wytypowany przez koordynatora prowadzącego księgę gatunkową rysi, by wraz z samicą z Monachium stworzyć parę do reintrodukcji. W tym konkretnym przypadku, metoda ta ma na celu przywrócenie populacji rysia na terenie Pomorza Zachodniego i polega na wypuszczaniu na wolność zwierząt urodzonych w ośrodkach reintrodukcyjnych. Innymi słowy potomstwo naszego rysia Gabrysia będzie stanowiło trzon nowej populacji rysiów na terenie Pomorza.

Warunkiem wejścia zwierząt do programu był niski współczynnik inbredu (pokrewieństwa) i linia rysia nizinnego. Samiec w najbliższym czasie wyjedzie  do ośrodka badawczego do Jabłonowa koło Wałcza w Zachodniopomorskim. Została otwarta tam „Dzika Zagroda”, w której przebywają obecnie żubry, a już w nadchodzącym roku przyrodnicy z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, które prowadzi ośrodek, sprowadzą dzikie rysie.