Krzysztof Dudek, dyrektor – elekt Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka przedstawił radnym plany działania instytucji. Będą dramaty z 20-lecia międzywojennego, sztuki o łódzkich postaciach czy większe korzystanie ze środków zewnętrznych.

– Proponuję teatr mieszczański. Chcę by kojarzono instytucję z klasyką i realizującą projekty odwołujące się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Może pojawią się także dramaty nigdy nie wystawiane w Polsce – opisuje Dudek. – Planuję zorganizowanie konkursu na sztuki: o Kazimierzu Dejmku, Michalinie Tatarkównie czy Aleksym Rżewskim. Moje marzenie to wystawienie na scenie spektakli reżyserowanych przez Macieja Prusa, Jana Klatę, Michała Zadarę czy Agnieszkę Glińską – dodaje. Krzysztof Dudek chce także nawiązać współpracę Teatrem Żydowskim i wystawiać spektakle w języku hebrajskim.

Dyrektorem artystycznym teatru zostanie prawdopodobnie Olaf Lubaszenko. – To pierwsza osoba do objęcia tej funkcji – mówi Dudek.- Spotkałem się także z Piotrem Siekluckim czy Dariuszem Wiktorowiczem. Mianowanie odbędzie się po konsultacji z zespołem – dopowiada.

Nowy dyrektor w najbliższym sezonie artystycznym nie zapowiada żadnych zwolnień. – Przez pół roku będę się przyglądał zespołowi. Znam tematykę zarządzania i promocji. Teatrowi potrzeba kierownika literackiego  – stwierdza Dudek.

Radni, oprócz pytań do Krzysztofa Dudka, dyskutowali o sposobie prowadzenia teatru i kandydaturze Olafa Lubaszenki.

Według radnego Sylwestra Pawłowskiego (SLD) w teatrze rządzili już menedżerowie i specjaliści od zarządzania. Zdaniem radnego Bartłomiej Dyby-Bojarskiego (PiS) Olaf Lubaszenko nie wystarczającego doświadczenia, by prowadzić teatr jako dyrektor artystyczny. – Nie kierował zespołem. Realizował głównie filmy – stwierdza Dyba – Bojarski.

Na te zarzuty starał się odpowiadać Krzysztof Dudek. – Rozwiewam wątpliwości dotyczące Olafa Lubaszenki. Reżyserował około dziewięć sztuk, a kilkoro z nich nagrodzono. Stale jest zatrudniany przez sceny dramatyczne – mówi Dudek. – Jestem nie tylko menedżerem. W Narodowym Centrum Kultury zrealizowaliśmy blisko pięćdziesiąt przedsięwzięć teatralnych w tym spektakl dla Baracka Obamy – dodaje.

Krzysztof Dudek formalnie funkcję dyrektora obejmie od 1 lipca.