Od lipca w Łodzi ruszają letnie kina pod chmurką. Pojawią się m.in. w EC-1, na Teofilowie, na Starym Rynku, na dziedzińcu AHE, przy Centrum Dialogu, na Zdrowiu czy w parku Julianowskim.

Większość z filmów jest wyświetlane dzięki inicjatywie „Polówka”. Inauguracja Polówki to piątkowy (1 lipiec) seans w EC-1. W soboty projekcje na dziedzińcu AHE, w niedzielę na Teofilowie (finansowane z budżetu obywatelskiego),  w poniedziałek koło Centrum Dialogu, we wtorek na Zdrowiu, a w środę w parku Julianowskim.

– Przy Centrum Dialogu hasłem tegorocznych filmów jest „Niedźwiedź i Szekspir”. Jest to spowodowane wyświetlaniem filmów rosyjskich oraz teatrów telewizji ze sztukami Szekspira – tłumaczy Wojciech Augustyniak, organizator pokazów. – Zapraszamy także do kina samochodowego w Porcie Łódź. Tam pogoda nikomu nie przeszkodzi – dodaje. Łącznie będzie 65 tytułów w 7 miejscach. Budżet Polówki to około 245 tys. zł.

Pokazy organizuje także Muzeum Kinematografii. Będą one na Starym Rynku i dziedzińcu muzeum. – Na dziedzińcu pojawią się także pokazy: cyrkowe i ognia oraz szczudlarze. Niektóre filmy będą w z muzyką na żywo. Wystąpią: Lech Dyblik i Psychocukier – opowiada Anna Michalska z Muzeum Kinematografii. – Na Starym Rynku przed filmami wyświetlimy dowcipne animacje – dodaje. Muzeum Kinematografii pokaże także w sierpniu filmy na Stokach (stadion).